Zegary – jakie wybrać do pomieszczenia?

zegar w kuchni
4 października, 2023

Zegary – jakie wybrać do pomieszczenia?

Od rozpowszechnienia się telefonów komórkowych spadła sprzedaż zegarków. Teraz każdy może sprawdzić godzinę w telefonie i nie potrzebuje do tego osobnego urządzenia. Na ręce nosi się zegarki jako ozdobę, status prestiżu, element biżuteryjny, a nie jako praktyczny przedmiot. Nie inaczej jest we wnętrzach. Tu zegary także pełnią funkcję dekoracyjną, o ile zostaną dobrze dobrane do przestrzeni. Jak to zrobić?

Jakie zegary możemy wybrać?

zegary na ścianę W sklepach do wyboru znajdziemy zegary biurkowe, wiszące oraz stojące (podłogowe) w różnych stylach. Te pierwsze są oczywiście najmniejsze. Zwykle nie mają więcej niż kilkanaście centymetrów wysokości oraz szerokości. Często mają formę półkola z nieco rozciągniętymi brzegami. Spód jest płaski, w miejscu tarczy znajduje się szczyt półkola a rogi odchodzą na bogi tworząc gładką linię. Najpopularniejszy będzie tu wyjątkowy zegar w stylu rustykalnym bądź kolonialnym, wykonany z ciemnego drewna, takiego jak heban. Tarcza jego będzie okrągła, klasyczna, biała. Sprawdzi się on przede wszystkim do eleganckich gabinetów w biurach. Inna opcja to zegary wiszące. Tu można wyróżnić wiele ciekawych modeli. Wykonywane są przede wszystkim z tworzywa sztucznego, dzięki czemu są tanie i lekkie. Mogą mieć dowolne kolory ramy, a także ciekawe wzory na tarczy np. kwiaty czy słoneczniki. Dzięki temu to idealny wybór do pokoju dziecięcego. Zegary wiszące nie muszą mieć jednak wcale klasycznej tarczy ani ramki!

zegar w kuchniW pomieszczeniach loftowych czy industrialnych królują zegary metalowe, składające się ze wskazówek, cyferek i jedynie łączącej je delikatnego metalowego drutu. Dzięki temu tarczę stanowi niejako ściana pomieszczenia. Taki zegar wtapia się w tło, tworząc subtelną ozdobę. Do domków wiejskich i góralskich proponowane są zegary z kukułką. Mają formę domku z otworkiem przez które o pełnej godzinie ,,wychodzi” figurka ptaka i wydaje charakterystyczny dźwięk. W nowszych wersjach może to być inne zwierzęta, a kolorystyka będzie jednolita, podobnie jak forma – prosta. Trzecia opcja to zegary stojące. Te zazwyczaj mają potężne rozmiary, nawet półtora metra! Poza tarczą na górze mają charakterystyczne wahadło zamknięte za przeszklonymi drzwiami. Taki zegar pasuje do klasycznych wnętrz, retro i vintage.

Jak widać jest wiele ciekawych form zegarowych, które można dopasować zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych pomieszczeń. W polecanych sklepach z wyposażeniem wnętrz na pewno znajdziemy coś odpowiedniego, co będzie pasować do naszego pomieszczenia i nie będzie nas kosztować majątku.