Bezpieczeństwo w trakcie prac alpinistycznych

bezpieczne prace
21 grudnia, 2023

Bezpieczeństwo w trakcie prac alpinistycznych

Przy budowie wysokich obiektów, podczas rozbiórek czy prac elewacyjnych często wykorzystuje się pracę alpinistów. Są to specjaliści, którzy są odpowiednio przygotowani do pracy na wysokościach i w miejscach trudno dostępnych. Zadania alpinistyczne zawsze są szczególnie niebezpieczne, ale dzięki dobremu wyszkoleniu, wyposażeniu i procedurom wypadki zdarzają się bardzo rzadko.

Prace alpinistyczne

bezpieczne prace alpinistyczne w warszawiePomoc alpinistów jest niezbędna, gdy potrzeba oczyścić elewację budynku, naprawić balkon lub zamontować reklamę w dobrze widocznym miejscu. Zgodnie z przepisami prace alpinistyczne zaliczają się do szczególnie niebezpiecznych. Oznacza to, że przed pracą każdy pracownik musi przejść bardzo szczegółowe szkolenie stanowiskowe. Dotyczy ono takich zagadnień jak zastosowanie sprzętu zabezpieczającego, metody dojścia do miejsca pracy czy pierwsza pomoc. Każdorazowe wykonywanie prac alpinistycznych wymaga wydania przez pracodawcę szczegółowych instrukcji. Pracownicy zajmujący się zadaniami alpinistycznymi muszą przynajmniej raz do roku przejść szkolenie okresowe, którego zadaniem jest utrwalenie i odświeżenie niezbędnej wiedzy. Prace alpinistyczne to takie, które nie są wykonywane na stabilnych i osłoniętych powierzchniach, takich jak platformy czy podnośniki.

bezpieczne praceObecnie bezpieczne prace alpinistyczne w Warszawie są oferowane przez wiele wyspecjalizowanych przedsiębiorstw. Zapotrzebowanie na tego typu usługi ciągle rośnie, W Warszawie znajduje się ponad 90 budynków, które mają więcej niż 60 metrów wysokości i wykonywanie jakichkolwiek napraw na ich elewacji wymaga wynajęcia specjalistów od prac wysokościowych. Prace alpinistyczne są także wykonywane na dachach świątyń czy kominach przemysłowych. Podczas prac alpinistycznych pracownik musi być wyposażony w kask, przyrządy asekuracyjne oraz uprzęż. Dodatkowo niezbędne są liny, które utrzymają ciężar pracownika i wytrzymają wszystkie przeciążenia podczas wykonywanej pracy. Każdy pracownik powinien być zabezpieczony przynajmniej dwiema niezależnymi linami. Do zabezpieczania prac alpinistycznych wykorzystuje się syntetyczne liny z takich tworzyw jak poliamid. Cechują się one znacznie wyższą trwałością od naturalnych.

W skład zestawu asekuracyjnego wchodzą takie elementy jak zaciski, zatrzaski i karabinki. Lina przechodzi przez specjalne urządzenie samohamujące, które spowalnia prędkość opadania lub pozwala zawisnąć na konkretnej wysokości. Oprócz akcesoriów zabezpieczających pracownik musi posiadać także sprzęt potrzebny do wykonania konkretnej pracy.