Jak uzyskać dotację na pompę ciepła?

Pompy ciepła
14 grudnia, 2023

Jak uzyskać dotację na pompę ciepła?

Sprzedaż pomp ciepła w Polsce cały czas wzrasta. W 2022 roku wynosiła ona już ponad 188 tysięcy. Wynika to z faktu, iż jest to najbardziej efektywne urządzenie grzewcze, które jest dostępne na rynku. Od nowych budynków wymaga się odpowiednio niskiego zapotrzebowania na energię, co idealnie pasuje do specyfiki pracy pompy ciepła – urządzenie to dostarcza niedrogie ogrzewanie, ale nie rozgrzewa wody w układzie centralnego ogrzewania do takiej temperatury, jak piec na paliwo stałe lub płynne.

W połączeniu z pompą ciepła bardzo dobrze sprawdza się ogrzewanie podłogowe

wysoka dotacja na pompę ciepła w nowym domuZnacznie zwiększa to efektywną powierzchnię grzewczą, jednocześnie pozwalając na optymalizację kosztów. Ceny pomp ciepła zaczynają się już od kilku tysięcy złotych, ale myśląc o zakupie urządzenia, które będzie w stanie samodzielnie ogrzać dom o powierzchni 100 lub 150 metrów, trzeba szykować się na większy wydatek. W przypadku nowego domu o powierzchni użytkowej wynoszącej 150 metrów kwadratowych pompa ciepła wystarczająca do komfortowego ogrzewania, która wyposażona jest w gruntowy wymiennik ciepła, to koszt od 50 do 70 tysięcy złotych wraz z montażem. Według różnych szacunków taka inwestycja spłaca się w czasie od 5 do 15 lat. Okres ten jest krótszy, jeśli skorzystało się z dofinansowania.

Pompy ciepłaObecnie wysoka dotacja na pompę ciepła w nowym domu może wynosić nawet 21 tysięcy złotych. Chcąc ją otrzymać, trzeba wziąć udział w nowej edycji rządowego programu Moje Ciepło. Dom, w którym można zamontować pompę ciepła zakupioną z dofinansowaniem, nie może mieć większego zapotrzebowania na energię cieplną na poziomie 55 kilowatogodzin na metr kwadratowy w skali roku. Dofinansowanie można otrzymać na pompę ciepła z wymiennikiem powietrznym, wodnym lub gruntowym. Ostatnia wersja pomp ciepła objęta jest największym dofinansowaniem, ponieważ jest najdroższa, ale też najbardziej efektywna. Pompa ciepła może służyć także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Program Moje Ciepło ma być aktywny do końca 2026 roku. Podczas składania dokumentów do programu Moje Ciepło należy pamiętać, że obejmuje on wyłącznie nowe budynki.

Osoby, które decydują się na wymianę starego pieca na pompę ciepła mogą skorzystać z innych programów, w ramach których otrzymają pomoc w sfinansowaniu swojego zakupu. Dotacja otrzymana w ramach programu Moje Ciepło jest bezzwrotna. Obniżenie kosztu zakupu pompy ciepła sprawia, że inwestycja zwraca się o wiele szybciej. Dzięki temu wiele nowych domów posiada pompy ciepła, które są zeroemisyjne.