Zastosowanie granitu strzegomskiego

stylowy granit
21 lipca, 2023

Zastosowanie granitu strzegomskiego

W obecnych czasach zastosowanie kamienia naturalnego jest niezwykle szerokie – produkuje się z niego nagrobki, blaty czy stopnie schodów. Niektóre rodzaje kamienia można stosować w każdych warunkach, inne tylko wewnątrz budynku. W Polsce wyjątkowo popularnym gatunkiem kamienia naturalnego jest granit, szczególnie jego strzegomska odmiana. Wydobywa się go z masywu strzegomskiego na Przedgórzu Sudeckim.

Wiek tej skały datowany jest na ponad 300 milionów lat

granit strzegomskiNaukowcy uważają, że powstała ona w czasie orogenezy waryscyjskiej. Wygląd granitu strzegomskiego wynika z jego charakterystycznego składu chemicznego. Składa się on przede wszystkim z kwarcu, biotytu oraz plagioklazu. W jego składzie obecne są także ciała pigmentowe. Na powierzchni bloków widoczne są charakterystyczne żyły kwarcowe. W zakładzie kamieniarskim można rozpoznać granit strzegomski po jego specyficznej szarej lub żółtawej barwie. Struktura jest jednolita i jawnokrystaliczna. Na teksturze nie da się wskazać kierunku. Wysoka wytrzymałość na ścieranie, ściskanie oraz uszkodzenia mechaniczne to cecha, która wyróżnia wszystkie gatunki granitu. Dzięki niskiej nasiąkliwości granit strzegomski często wykorzystywany jest do produkcji blatów kuchennych i łazienkowych. Dzisiaj mocny granit strzegomski można wykorzystać do produkcji parapetów, blatów czy pomników.

stylowy granit Pozyskiwanie granitu strzegomskiego jest relatywnie proste ze względu na jego charakterystyczną ciosową strukturę. Jest to materiał prosty w obróbce kamieniarskiej, co przekłada się na korzystne ceny. Granitowe elementy można poddać obróbce uszlachetniającej. Granit znajduje zastosowanie zarówno we wnętrzach budynków, jak i na zewnątrz. Można z niego produkować płyty chodnikowe oraz kostkę brukową. Przez artystów wykorzystywany jest do wykonywania pomników. Z granitu strzegomskiego wykonano między innymi Kolumnę Zygmunta w Warszawie oraz pomnik Władysława Jagiełły w Krakowie. Materiał ten jest ceniony za jego plastyczne właściwości i łatwość obróbki. Wydobywany obecnie granit strzegomski cechuje się wysoką mrozoodpornością. Wydobywa się go z kilkudziesięciu różnych złóż.

Rocznie pozyskuje się ponad 10 milionów ton tego surowca, który jest wykorzystywany w kraju oraz eksportowany za granicę. W ziemi strzegomskiej można znaleźć ponad 30 aktywnych złóż, które są regularnie eksploatowane. Takie elementy jak parapety czy stopnie schodów wykonane z granitu strzegomskiego dodają budynkom elegancji, przez co są cenione przez architektów i projektantów.