Woda w ogrodzie – strumień cz. 1

26 października, 2015

Woda w ogrodzie – strumień cz. 1

Strumień to kolejny sposób na uatrakcyjnienie ogrodu i nadanie mu pięknego wyglądu. Sprawdzi się w każdym stylu, klasycznym, angielskim, nowoczesnym, japońskim… Zasady wytyczania strumienia i budowy koryta się w każdym bardzo zbliżone, jedynie styl nowoczesny może wymagać, aby strumień nie był wodą swobodnie płynącą w pełnymi zakoli korycie, a strugą z każdej strony otoczonej przez współczesne materiały.

strumień

Na co należy zwrócić uwagę, planując strumień w ogrodzie?

  • Projekt posadzenia roślin. Należy sadzić je już po wytyczeniu brzegów, dzięki czemu całość będzie bardziej spójna i harmonijna.
  • Spadek terenu. Strumień wymaga spadku rzędu 1-5%, aby woda mogła swobodnie spływać w dół. Spadek powinien być największy tuż za źródłem, aby woda nabrała rozpędu, a mniejszy przy końcu, gdzie może płynąć wolno i leniwie.
  • Długość strumienia. Aby wyglądał naturalnie, potrzebuje długości ok. 5 metrów, ale optymalna to ok. 10 metrów. To, wbrew pozorom, niedużo, ponieważ woda nie powinna płynąć prosto, a zakręcać i wić się wśród krzewów i rabatek.
  • Wydajność pompy. Tę należy dostosować do długości strumienia, szerokości przewodów i wysokości spadku, biorąc również pewien naddatek mocy na nieuniknione zamulenie pompy.
  • Materiały na brzeg. Dotyczy to nie tylko sposobu budowy i maskowania koryta. ale również roślin. Powinny tworzyć spójną, naturalną całość, dostosowaną do innych roślin, które znajdą się w ogrodzie i oczku wodnym, jeśli będziemy je mieć. Jeśli posiadamy dzieci lub planujemy sami chłodzić nogi w płynącej wodzie, warto wybrać taki rodzaj materiału, który nie skaleczy stóp.

strumień

 

strumień