Woda w ogrodzie – oczko wodne cz. 5: warunki dla ryb

16 października, 2015

Woda w ogrodzie – oczko wodne cz. 5: warunki dla ryb

Ryby nie są niezbędne w oczku wodnym, ale wiele osób nie wyobraża go sobie bez nich. Jakie warunki należy w nim stworzyć, aby można było wpuścić ryby?

złota rybkaRyby wymagają głębokości przynajmniej 80-100 cm, ale większa będzie lepsza, ponieważ ułatwi utrzymanie równowagi biologicznej. Do tego latem płytkie oczka szybko się nagrzewają, a zimą zamarzają nawet do samego dna.

Minimalna ilość wody na jedną rybkę długości 10 cm to 100 l wody, ale większe, jak karpie koi, mogą wymagać nawet 1000 l. Należy dokładnie policzyć, ile rybek zmieści nasze oczko oraz wziąć poprawkę na pojawienie się ewentualnego narybku.

Ryby wymagają napowietrzania i filtrowania wody a także odpowiedniej ilości roślin, w tym również podwodnych, które posłużą za pokarm i schronienie. Roślinnością i urządzeniami należy zająć się na długo przed wpuszczeniem rybek – przynajmniej  tydzień lub nawet miesiąc wcześniej. Do kupienia są testy, które pozwolą sprawdzić, czy woda w oczku odpowiada potrzebom ryb – zbadają pH, twardość, zawartość azotynów i azotanów. Zanim je wpuścimy, musimy mieć pewność, że w wodzie panuje równowaga biologiczna, ponieważ jeśli jej braknie, ryby mogą nie przeżyć.

Nie należy dopuszczać do zmętnienia wody i pojawienia się glonów, ponieważ zaszkodzi to równowadze biologicznej, a w konsekwencji zagrozi rybom. Glony można wyławiać z wody oraz zastosować odpowiednie preparaty, które ją oczyszczą, a przy tym nie zaszkodzą rybom i roślinom.

ryba w oczku

ryby w oczku