Wialnia do zboża – zasada działania

wialnie do zboża
25 czerwca, 2023

Wialnia do zboża – zasada działania

Przed obróbką zboże musi zostać starannie oczyszczone. Wykorzystuje się do tego specjalne wialnie, czyli oczyszczalnie. Urządzenia te zasilane są silnikami elektrycznymi. Kluczowym parametrem technicznym każdej wialni jest szerokość komory separacyjnej. To od tego elementu zależy wydajność urządzenia.

Wialnia co to takiego?

Wialnia do zbożaW szerszej komorze zwyczajnie zmieści się więcej zboża na jednej warstwie. Zwiększenie grubości warstwy nie zawsze przyniesie wzrost wydajności. Wialnie wykorzystywane są do wstępnego i dokładnego oczyszczania, a także przesiewania. Oczyszczanie zboża w wialni odbywa się na zasadzie różnicowania materiału zależnie od grubości frakcji. Ziarno wsypuje się do urządzenia poprzez krócieć zasypowy. Należy je rozłożyć równomiernie na górnym sicie oczyszczalni, które służy do zdejmowania grubych zanieczyszczeń. W skrzyni z sitami ziarno poddawane jest ruchom posuwisto-obrotowym, które doprowadzają do przesypania się ziarna przez sito. Sita usytuowane są pod kątem, żeby przyspieszyć cały proces. Po wstępnym oczyszczeniu ziarno przedostaje się na niższy poziom, gdzie znajdują się sita z drobniejszą siatką. Na tym etapie następuje też segregacja ziarna zależnie od jego wielkości, co pozwala wyodrębnić plony o różnych klasach gatunkowych.

wialnie do zbożaNajlżejsze zanieczyszczenia usuwane są przez strumień powietrza. Wydajne rolnicze wialnie do zboża używane są w gospodarstwach rolnych, punktach skupu i zakładach przetwórczych. W celu oczyszczenia sit z pozostałości zabrudzeń wykorzystuje się system kulkowy. Możliwe jest także przedmuchanie wialni przy pomocy wentylatora. Zależnie od tego, jakie ziarna chce się oczyścić, należy zamontować komplet sit o odpowiedniej gradacji. Ziarna i zanieczyszczenia są rozprowadzane do oddzielnych zbiorników za pomocą materiałowych rękawów. Podczas montażu wialni należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi. W gospodarstwach rolnych wykorzystywane są głównie wialnie mobilne. W takich miejscach jak zakłady produkujące paszę dla zwierząt stosuje się urządzenia przemysłowe o wydajności sięgającej nawet kilkudziesięciu ton na godzinę. Wydajność wialni należy dobrać odpowiednio do przewidywanych plonów.

Mobilne wialnie mogą być zasilane z gniazdka prądem elektrycznym o napięciu 220 V, natomiast większe urządzenia o charakterze przemysłowym wymagają prądu o napięciu 400 V, czyli z gniazda siłowego. Uzyskanie odpowiednich efektów wymaga ustawienia jednego z dostępnych trybów pracy. Może być to oczyszczanie wstępne lub podstawowe, sortowanie lub tryb mieszany, w którym ziarno jest oczyszczane i sortowane.