Tunele foliowe – dlaczego warto?

duże folie tunelowe
22 kwietnia, 2023

Tunele foliowe – dlaczego warto?

Hodowanie warzyw, ziół, czy owoców w ogrodzie stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Dzięki temu właściciele działek mogą cieszyć się własnymi uprawami, bez oprysków i chemikaliów w środku. Poza tym dbanie o ogródek jest bardzo relaksujące, motywuje nad do tego by spędzać czas na świeżym powietrzu i dotlenić się, a jedzenie rzeczy które samodzielnie się wyhodowało daje wiele satysfakcji.

Zalety tuneli foliowych

duże tunele foliowe do ogroduNiestety, pogoda w naszym kraju jest zmienna. Jak mówią znane porzekadła i w marcu i w kwietniu może być zarówno lato, jak i zima, a nawet w maju zdarzają się przymrozki (jak i upały). Dodatkow dochodzi kwestia deszczu lub jego braku oraz ataki szkodników na nasze uprawy. Przez to z naszego ogródka mogą wyjść nici, bo zmarnieją, uschną, czy zostaną zjedzone przez ślimaki. Dodatkowo okes wegetacji jest krótki i zwykle pozwala jedynie na jedną ,,turę” wysiewu. Czy da się temu zaradzić? Rozwiązaniem mogą tu być duże tunele foliowe do ogrodu. Jest to rodzaj szklarni, tylko ze ścianami ze specjalnej grubej folii, a nie ze szkła. Zazwyczaj tunel ma kształt półokrągły, a jego wielkość zależy od naszych potrzeb. Jego konstrukcja jest bardzo prosta – składa się z aluminiowej lub stalowej konstrukcji szkieletowej oraz naciągniętej na to folii.

duże folie tuneloweW niej często są otwory służące za wywietrzniki, a także zwijane ,,drzwi” wejściowe. W tunelu foliowym panuje bardziej stabilna temperatura niż na zewnątrz. Uprawy można rozpocząć nawet miesiąc wcześniej niż bez przykrycia! Dodatkowo folia chroni nasze uprawy przed opadami np. gradobicie mogłoby je bardzo uszkodzić. Osłona zabezpieczy przed atakami szkodników i stworzy przyjazny mikroklimat dla rozwoju roślin. Co można uprawiać pod tunelami? Świetnie nadadzą się tu pomidory, papryki, ogórki, krzewinki i małe krzewy truskawek i innych roślin jagodowych, jak również małe krzewy ozdobne oraz kwiaty. Pod osłoną mogą rosnąć też niektóre zioła czy sadzonki drzewek które chcemy potem przesadzić do gruntu poza folią. Warto dowiedzieć się zawczasu jakie warunki sa wymagane przez rośliny jakie chcemy tam zasadzić by uniknąć problemów.

Podsumowując, hodowanie roślin pod folią ma same zalety. W tunelu jest cieplej, jest lepszy mikroklimat, rośliny są chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem, czy opadami, a nawet przed szkodnikami. Łatwo jest kontrolować ich stan, podlewać, a w razie czego odszukać zarażone sztuki i je odseparować od innych. Postawienie tunelu na działce nie jest ani drogie, ani problematyczne, więc na pewno warto w niego zainwestować.