Tradycyjne konstrukcje dachowe

dachy tradycyjne
20 czerwca, 2018

Tradycyjne konstrukcje dachowe

Tradycyjne dachy, czyli te oparte na konstrukcji krokwiowej czy jętkowej, nic nie tracą na swojej popularności. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ jest to rozwiązanie najtańsze z możliwych, a przy tym naprawdę proste do wykonania. Z jakich elementów składa się taki tradycyjny dach? Niezbędne są oczywiście krokwie.

Elementy dachów tradycyjnych

dachy tradycyjneTo główne belki nośne, a więc to od ich solidności będzie zależało to, ile będą w stanie przenieść ciężaru pokrycia dachowego, jak też wiatru czy śniegu. Mogą mieć one różną długość (w zależności od wielkości dachu), jednakże zazwyczaj nie przekracza ona 5 m, jeżeli zachowa się rozstaw od 0,60 m do 1,20 m. Elementem montowanym do krokwi są wiatrownice – czyli deski, które należy przybić do spodu krokwi. W ten sposób mają one usztywniać całą konstrukcję dachu. Niezbędne są także murłaty. To belki, które muszą być zamontowane w konstrukcji, aby równomiernie rozkładały obciążenie wynikające z obecności wiązarów dachowych. Murłaty należy przyczepiać za pomocą kotw mechanicznych na ściany nośne. Najlepiej co około 2,5 lub 4 metry. Koniecznie muszą znaleźć się także na każdym końcu. W roli murłat najlepiej sprawdzają się drewniane bale, które posiadają kwadratowy przekrój. Ostatni bardzo ważny element, który posiadają wszystkie dachy tradycyjne, to listwy drewniane znane pod nazwą łat.

dachy tradycyjneSą one konieczne, jeżeli naszym pokryciem dachowym ma być dachówka czy też blacha. W przypadku dachów domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się konstrukcje złożone z krokwi połączonych w odwróconą literę V. W przypadku dodatkowego wzmocnienia używa się belki poziome czyli jętki. Do przenoszenia sił rozciągających należy stosować drewniane belki stropowe, które działają jak ściągi stalowe. To na nich oparte będą zakończenia krokwi. Ale konstrukcja dachu tradycyjnego może być także płatwiowo-kleszczowa. Charakteryzuje się ona uniwersalnością, jednak nie każdy się na nią decyduje, ponieważ jest o wiele bardziej skomplikowana. To dlatego, że konieczne jest zastosowanie większej ilości elementów. Oprócz tych wymienionych wcześniej, należy wskazać także na kleszcze, miecze, płatwie, słupy oraz podwaliny i ścianki kolankowe.

Trzecią opcją są konstrukcje kratownicowe. Jest to najnowocześniejsze rozwiązanie, dlatego jeszcze nie każdy jest do niego przekonany. Warto jednak wiedzieć, że ich skomplikowanie jest pozorne, ponieważ są one łatwe do wykonania. Jak widać, konstrukcje dachowe mogą być wykonywane na różny sposób. Warto wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie, aby być zadowolonym z efektu końcowego.