Każdy nauczyciel wie, jak ważne jest prezentowanie treści. W końcu można opowiadać o równaniach, pisowni, czy datach, ale wiele rzeczy łatwiej jest sobie wyobrazić i przyswoić jeśli zostaną one zapisane na tablicy. Obecnie w szkołach i uniwersytetach stosuje się różnego typu tablice, zarówno te klasyczne, jak i te bardziej nowoczesne.
Którą opcję najlepiej jest wybrać, by potem nie żałować?
W szkołach podstawowych i średnich stosuje się zazwyczaj tablice kredowe. Mają one formę prostokąta, kolor ciemnozielony. Często składają się z trzech części, gdzie środkowa (główna) jest największa, a dwie boczne nieco mniejsze i można je złożyć do środka tak że będą się łączyły ze sobą na tablicy głównej. Pisze się po niej kredą którą zmywa gąbką suchą lub mokrą. Wariantem takiej tablicy jest też duża tablica akademicka przesuwna góra dół. Składa się ona z dwóch kredowych tablic w kształcie prostokątów, tylko jest o wiele większa niż zwykła tablica szkolna. W dodatku obie części można przesuwać. Są to dwa bloki zależne (gdy jedna część idzie do góry to druga idzie w dół), jak i niezależne – można tablicami manipulować do woli. Taka tablica jest lepsza do uniwersyteckich auli ponieważ treści na niej będą widoczne z daleka – nawet w ostatnim rzędzie. Inny rodzaj tablicy to ta magnetyczna, zwana także sucho ścieralną.
Kształtem przypomina tablicę kredową, jednak jest ona wykonana z białego metalu. Pisze się po niej specjalnymi pisakami, które ściera się gąbką. Pisanie pisakami jest bardziej precyzyjne niż pisanie kredą co jest ważne przy zapisie liter obcego alfabetu, czy pierwiastków w równaniu. Dodatkowym atutem jest fakt, że można na niej mocować magnesy. W ten sposób na tablicy można przywiesić różne kartki, czy obrazki uczniów. Obecnie coraz popularniejsze są także tablice multimedialne. Umożliwiają one prezentację treści z rzutnika czy komputera, a także manipulowanie bezpośrednio na niej. Zamiast klikać przyciski na laptopie klika się je na tablicy. Można w ten sposób też rysować czy pisać, mimo iż nie używa się ani kredy ani pisaków. Takie tablice są oczywiście dużo droższe, dlatego są jeszcze rzadko wykorzystywane. Wyglądem przypominają tablice magnetyczne.
Jak widać w szkołach wykorzystuje się różnego typu tablice. Może to być klasyczna wersja do pisania kredą, tablica magnetyczna, czy multimedialna. Grunt by była wykonana z dobrej jakości tworzyw, dzięki czemu będzie można ją codziennie wykorzystywać w dowolnej placówce edukacyjnej przez wiele lat bez obaw o zniszczenia.