Skuteczne czyszczenie dywanów

3 lutego, 2016

Skuteczne czyszczenie dywanów

czysty dywanW metrze kwadratowym dywanu może być nawet pół kilograma brudu. Choć nie dotyczy to wszystkich dywanów, to jednak wciąż daje dość dobre pojęcie o tym, dlaczego dywany należy regularnie czyścić. Podstawą jest oczywiście częste odkurzanie, nawet codzienne, jeśli dywan jest w miejscu często używanym i szczególnie narażonym na zabrudzenia, np. w przedpokoju lub pokoju dziennym.

Domowe sposoby prania dywanów – pod warunkiem, że są dostosowane do rodzaju materiału – również pomagają utrzymać dywan w dobrym stanie. Proszki i pianki, zarówno do prania na sucho jak i na mokro, usuwają część zabrudzeń oraz nieprzyjemne zapachy. Specjalne preparaty zwykle pozwalają pozbyć się trudnych i uciążliwych plam po winie, kawie i innych, ale nie zawsze są całkowicie skuteczne… A czasem, zwłaszcza po kilku latach użytkowania dywanu, po ich zastosowaniu na materiale pozostają jaśniejsze plamy tam, gdzie jest on lepiej doczyszczony. To pozwala zauważyć, że domowe pranie, choć przynosi efekty, to jednak dalekie jest od ideału.

Raz na rok lub półtora warto zainwestować w profesjonalne czyszczenie dywanów. pranie dywanówSpecjalizujące się w tym firmy posiadają odpowiedni sprzęt i środki, dzięki którym zostanie usunięty brud i włosy z najdrobniejszych zakamarków. Dywan odzyska dawny kolor i sprężystość, a niemiłe zapachy znikną. Przekłada się to też na większą trwałość dywanu – tam, gdzie między włóknami znajdują się zabrudzenia czy ziarna piasku, dochodzi do szybszego zużywania się materiału, który przez to szybciej się starzeje i nieodwołalnie traci swój pierwotny wygląd. Profesjonalne pranie ekstrakcyjne pozwala na znacznie dłuższe użytkowanie dywanu i zapewnia, że przez lata będzie się prezentował nienagannie.

Pranie ekstrakcyjne jest szczególnie potrzebne w miejscach intensywnie użytkowanych, przy jasnych dywanach oraz gdy w domu są małe dzieci lub alergicy. Warto też wykonywać je częściej, jeśli posiadamy zwierzęta, które wnoszą brud na łapach i gubią dużo sierści, a także jeśli pozostawiają na tapicerce i dywanach nieprzyjemny zapach.

  dziecko na dywanie