Skuteczna realizacja przepisów dotyczących ochrony środowiska

ochrona środowiska
13 czerwca, 2023

Skuteczna realizacja przepisów dotyczących ochrony środowiska

Ochrona środowiska jest istotna z punktu widzenia każdego mieszkańca planety – pozwala ograniczyć szkodliwy wpływ człowieka na naturę. Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje środowisko naturalne do celów komercyjnych. Ustawodawca krajowy oraz unijny nakłada na takie firmy szereg obowiązków, które dotyczą takich kwestii jak opracowanie i wdrożenie właściwych procedur, a także prowadzenie dokumentacji i ewidencji.

Audyt środowiskowy i inne procedury

profesjonalny outsourcing ochrony środowiskaNiezbędne jest przedkładanie cyklicznych raportów i sprawozdań do urzędów zajmujących się nadzorem. W gąszczu przepisów prawnych łatwo się zagubić, dlatego powstają biura i kancelarie, które zdejmują z przedsiębiorców część obowiązków związanych z ochroną środowiska. Współpracę z taką firmą warto zacząć od szczegółowej analizy obowiązków, jaka spoczywa na danym przedsiębiorstwie – będą one różniły się zależnie od typu prowadzonej działalności. Zewnętrzna firma może z powodzeniem sprawować opiekę nad znaczną częścią obowiązków środowiskowych. W sytuacji, gdy przepisy są niejasne, można skorzystać z konsultacji u specjalisty, który zajmuje się wyłącznie tym zagadnieniem prawnym. Wybierając firmę, której zleci się zadbanie o kwestie związane z ochroną środowiska, warto wybrać biuro, które cieszy się dobrą opinią, jest rzetelne oraz terminowe.

ochrona środowiska Jednym ze sposobów na realizowanie zapisów Ustawy o odpadach jest profesjonalny outsourcing ochrony środowiska dla przedsiębiorców. To rozwiązanie odpowiednie dla nowych przedsiębiorstw oraz firm, które znajdują się już od jakiegoś czasu na rynku i chcą dostosować swoje procedury oraz dokumentację do nowych przepisów. Zewnętrzna firma może przygotować dokumentację, przeprowadzić audyt, wysłać raporty do urzędników oraz uiścić odpowiednie opłaty. Do kwestii związanych z ochroną środowiska zalicza się też wypełnianie zapisów Ustawy o bateriach i akumulatorach. Outsourcing jest jednym ze sposobów na uzyskanie wpisu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Zewnętrzna firma może prowadzić firmowe konto w Krajowej Bazie o Emisjach Gazów Cieplarnianych i Innych Emisjach.

Wypełnienie wszystkich dotyczących firmy zobowiązań jest konieczne, żeby uniknąć konsekwencji prawnych i finansowych, ale dla wielu przedsiębiorców już samo uświadomienie sobie, przed jakimi obowiązkami stoją, może okazać się problematyczne. Wówczas warto skorzystać z konsultacji i wstępnych usług, które pozwolą przygotować i wdrożyć niezbędne procedury. Każdą kontrolę przeprowadzoną przez urzędników warto poprzedzić audytem środowiskowym wykonywanym przez doświadczonych specjalistów.