Samozamykacze – podstawowa charakterystyka

samozamykacz czarny
17 maja, 2023

Samozamykacze – podstawowa charakterystyka

W nowoczesnym budownictwie wykorzystuje się liczne rozwiązania, które pozwalają na lepszą ochronę przeciwpożarową oraz organizację ewakuacji. Jednym z nich jest samozamykacz. To urządzenie, które montuje się przy drzwiach. Wykorzystuje się je w fabrykach, magazynach czy biurach.

Takie urządzenia montowane są do ramy drzwiowej lub skrzydła

najlepszy samozamykacz czarnyMogą być oparte na sprężynie, układzie hydraulicznym lub elektrycznym. Obecnie samozamykacze są obowiązkowym elementem wyposażenia obiektów, które są objęte przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej. Samozamykacze pozwalają na regulację siły domykania. Im większa jest siła domykania, tym szybciej zamkną się drzwi, ale będzie je także ciężej otworzyć. Urządzenia domykające pozwalają na bezstopniowe lub stopniowe regulowanie siły zamykającej. Szczegółowe wymagania techniczne opisuje europejska norma EN 1154. W przypadku samozamykaczy, które posiadają elektryczny system utrzymywania pozycji otwarcia, należy doprowadzić do nich zasilanie 24 V DC. Ten sam samozamykacz można wykorzystywać zarówno w drzwiach lewych, jak i prawych. Drzwi dwuskrzydłowe wymagają specjalnego samozamykacza. Posiada on szynę ślizgową i zintegrowany mechanizm kolejności zamykania.

samozamykacz czarnyIstotnym parametrem jest maksymalny kąt otwarcia drzwi. Nawet najlepszy samozamykacz czarny lub biały powinien być dopasowany do wielkości skrzydła. Nożycowe ramię zapewnia szeroki kąt otwarcia drzwi. Ustawianie siły zamykania ułatwia optyczny wskaźnik oraz wygodnie położony regulator. Samozamykacz należy zamontować na drzwiach przeciwpożarowych, dymoszczelnych lub ewakuacyjnych. W ostatnim przypadku przyda się mechanizm, który pozwoli na elektryczne zablokowanie drzwi w pozycji otwartej. Zakres podtrzymania otwarcia dla samozamykacza nożycowego wynosi od 80 do 175 stopni. Układ dźwigniowo-drążkowy wykonywany jest ze stali nierdzewnej. Na głębokiej ościeżnicy należy zastosować układ przedłużony. Mechanizm podtrzymujący drzwi można połączyć z czujnikiem dymu w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Wyposażone w elektryczne podtrzymywanie otwarcia samozamykacze mogą posiadać też przyciski pozwalające na ręczne zwolnienie mechanizmu.

W samozamykaczu może znaleźć się moduł radiowy do sterowania elektrycznym mechanizmem podtrzymywania położenia otwarcia. Podczas montażu samozamykacza do drzwi lub ramy należy użyć płyty montażowej. Wszystkie elementy znajdują się w zestawie razem z urządzeniem. Samozamykacze mogą być stosowane zarówno do drzwi, jak i do okien. Do produkcji samozamykaczy używa się stali nierdzewnej oraz aluminium.