Sadzenie porzeczki w ogrodzie

sadzonki porzeczek
5 listopada, 2021

Sadzenie porzeczki w ogrodzie

Wiele osób marzy o tym, by mieć na działce ogródek i codziennie móc pójść i zerwać kilka dojrzałych owoców. Niestety, wykonanie i utrzymanie takiego ogródka owocowego nie jest proste. Drzewa, takie jak grusze, śliwy, czy jabłonie, rosną przez wiele lat, zanim zaczną w ogóle owocować. Ponadto, potem jest problem z ich przycinaniem (grube i wysoko osadzone gałęzie), czy zrywaniem owoców (bez drabiny się nie obejdzie).

Trzy odmiany porzeczek

sadzonki porzeczekDuże drzewa na małej działce to też kiepski pomysł. Z kolei małe sadzonki owocowe, truskawki, czy poziomki, rozkrzewiają się w poziomie, to znaczy mają kłącza i potrzebują dużej przestrzeni. Poza tym to owoce wrażliwe, delikatne, z jednego krzaczka jest ich mało. Rozwiązaniem pośrednim między wielkimi drzewami, a małymi sadzonkami są krzewy owocowe. Szczególnie polecane będą tu tanie sadzonki porzeczek. Porzeczka, podobnie jak agrest, ma wysokość około jednego metra. Nie trzeba się schylać by zerwać jej owoce, ale też nie trzeba wchodzić na drabinę. Porzeczka bardzo obficie owocuje, ma drobne owoce zbite w grona, przytwierdzone do szypułki. Krzew nie rozrasta się też bardzo na boki, nie zajmuje dużo miejsca. Porzeczka lubi ciepłe, słoneczne miejsca, jest dosyć odporna na różne choroby, jak również na działanie niskich temperatur. Jest to oczywiście roślina wieloletnia. Do wyboru są trzy gatunki porzeczek. Porzeczka biała jest najmniej znana i najtrudniej dostać ją w sklepie. Daje duże owoce, lekko kwaskowe. Jej zaletą jest to, że ma najmniejsze wymagania glebowe. Porzeczka czerwona jest najbardziej kwaskowata. Ma intensywny, czerwony kolor. Popularna jest też porzeczka czarna.

sadzonki porzeczekNazwa jest dosyć myląca. Jej kolor jest bardziej ciemnofioletowy, przechodzący w czarny. Fioletowy będzie też porzeczkowy sok. Czarna porzeczka nie jest tak kwaśna jak czerwona, ma też więcej witaminy C. jak można jeść porzeczki? Nadają się do bezpośredniego spożycia, trzeba tylko urwać im ogonki i umyć owoce. Porzeczki nadają się na syropy, soki, dżemy, a także jako dodatek do ciast i deserów. To dobra opcja by cieszyć się smakiem porzeczek zimą, bo to owoc dosyć nietrwały i szybko może się zepsuć. Reasumując, warto jest zasadzić porzeczkę w swoim ogrodzie.

Wszystkie odmiany są bardzo smaczne, jak również bogate w witaminy i mikroelementy, takie jak witamina C, potas, mangan, czy magnez. Pielęgnacja krzewów porzeczkowych nie jest skomplikowana, a same owoce można wykorzystywać na różne sposoby i jeśc na surowo, jak i przetwarzać. To bardzo dobry wybór dla każdego właściciela działki.