Rolety, żaluzje, a może plisy?

żaluzje okienne
8 marca, 2023

Rolety, żaluzje, a może plisy?

Zbliża się sezon wiosenno-letni, tak wyczekiwany przez wiele osób. Przyjemne ciepło, brak konieczności noszenia kilku warstw odzieży i skrobania zamarzniętych szyb na pewno sprzyjają dobremu samopoczuciu. Także pierwsze promienie wiosennego słońca poprawiają nam humor, jednak nie zawsze tak się dzieje. Czasem słońce odbija się od ekranu TV czy komputera i uniemożliwia oglądanie filmów, czasem mieszkanie za bardzo się przez nie nagrzewa, przez co odpoczynek i zasypianie jest utrudnione.

Idealna osłona – wybierz to, co najlepsze!

roleta z dziewczyną Promieniowanie UV powoduje także blaknięcie koloru tapet czy mebli. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na to, by zamontować w oknach osłony, które pozwalają ograniczyć lub całkowicie zablokować dostęp światła słonecznego do pomieszczenia. Jakie mamy opcje i co wybrać najlepiej? Na pewno popularnością cieszą się żaluzje różnego typu. Wyróżniamy trzy rodzaje – zewnętrzne (antywłamaniowe), te montowane między szybami (aluminiowe) oraz wewnętrzne – najczęściej z drewna. Te pierwsze zapewniają pełną ciemność w pomieszczeniu, dodatkowo chronią budynek. Te drugie to najtańsze z dostępnych opcji, całkiem skuteczne w ochronie przeciwsłonecznej. Z kolei żaluzje drewniane są ekologiczne i także nieźle działają, ale są też problematyczne w czyszczeniu i konserwacji, a także trudno dostępne. Druga kategoria osłon to rolety, czyli osłony materiałowe. Są one stosowane wyłącznie wewnątrz pomieszczeń.

żaluzje okienne Do wyboru mamy rolety rzymskie, podnoszące się jak harmonijka, rolety proste zwijane (często powlekane tworzywem), dostępna jest też roleta z pasami, czyli tak zwana roleta dzień-noc. Wariant pierwszy jest piękny i stylowy, choć daje najmniejsze zaciemnienie i trzeba takie rolety prać umiejętnie. Te proste powlekane mają często ciekawe nadruki, prosty mechanizm, choć nie są bardzo atrakcyjne. Z kolei rolety z pasami pozwalają na delikatne zaciemnienie pomieszczenia przy małym słońcu i mocne zaciemnienie przy silniejszym promieniowaniu. Do tego ładnie, nowocześnie się prezentują. Warto wspomnieć też o plisach. Są tanie, lekkie, łatwe w montażu na ramie okna. Dają średnie zaciemnienie. Zaletą jest także możliwość montażu na oknach dachowych i nietypowych np. z łukami. Wadą jest niska trwałość i problematyczne czyszczenie (dużo zagłebień).

Jak widać, jest wiele ciekawych rozwiązań w temacie osłaniania okien. Używać można różnych tworzyw, montować osłony wewnątrz i na zewnątrz budynku, czy przebierać we wzorach i kolorach. Zatem każdy klient może kupić osłonę idealną dla siebie i swojego domu czy mieszkania.