Rodzaje, zastosowanie i obsługa traków taśmowych

Pocięte drewno
6 lipca, 2023

Rodzaje, zastosowanie i obsługa traków taśmowych

Prosta budowa i obsługa traków taśmowych umożliwia obróbkę surowego drewna. Podstawowym przeznaczeniem tych urządzeń jest przecinanie kłód na deski. Wymaga to zachowania właściwych wymiarów. W tym celu trak łączy się z piłą, co razem tworzy właściwy zestaw umożliwiający sprawne przecinanie drewna.

Jak działają traki taśmowe?

Pilarka do drewnaLżejsze traki można ustawić nawet w miejscu wycinki drzew, aby od razu dokonywać niezbędnej obróbki. Cięższe wersje wyposaża się w dodatkowy osprzęt, taki jak systemy obracania i załadunku czy dodatkowe dociski. Stosowane obecnie traki taśmowe można podzielić na kilka rodzajów. Przede wszystkim różnić się one mogą zastosowaną jednostką napędową – spalinową lub elektryczną. Oprócz tego traki dzieli się na taśmowe, ramowe, łańcuchowe oraz przemysłowe, przeznaczone do cięcia największych kłód. W przypadku traków taśmowych ich wydajność mierzy się w tempie posuwania wyrażanym w metrach na minutę. Traki z silnikami spalinowymi wyposażone są w dodatkowe zbiorniki na paliwo. Urządzenia wyposażone w silniki elektryczne pozwalają na dodatkową wygodną regulację. W przypadku urządzeń z motorem spalinowym regulacja odbywa się przy pomocy korb.

Pocięte drewnoW razie potrzeby przenośnik rolkowy można przedłużyć, aby zwiększyć wydajność oraz możliwości całego zestawu. Wydajne i solidne traki taśmowe mogą posiadać dodatkowe systemy hydrauliczne oraz podwozie. Prawidłowy dobór brzeszczotu oraz utrzymanie kłód w czystości sprawią, że nie będzie się on tępił. Regulacja prędkości posuwu pozwala uniknąć falistych cięć. Dodatkowe podpory zapobiegają podnoszeniu się łoża, przez co deski zachowują równą grubość. Prawidłowa obsługa urządzenia wymaga założenia brzeszczotu w odpowiednią stronę. Za równe prowadzenie wózka odpowiadają prowadnice, które należy regularnie poziomować. Przegrzewaniu się brzeszczotu podczas pracy zapobiega chłodziwo. Poprawna praca tego elementu wymaga uzupełnienia stanu zbiornika oraz odkręcenia zaworu. Przed załadowaniem kłód na trak należy dociąć je do maksymalnego dopuszczalnego wymiaru.

Podczas obsługi traku taśmowego operator musi zwracać uwagę na parametry pracy urządzenia: sztywna głowica po podniesieniu może być spowodowana nadmiernym naprężeniem prowadnic, a grzechotanie elementów może oznaczać, że konieczne jest ich wypoziomowanie. Brzeszczot należy traktować jako element eksploatacyjny i w sytuacji, gdy będzie już zużyty, wymienić go lub naostrzyć. Istotna jest także regulacja naprężenia brzeszczotu oraz kontrola stanu pasków i kół napędowych – ich wymiana zapobiegnie pękaniu brzeszczotu.