Rodzaje zadaszeń pergoli ogrodowych

piękna pergola
9 maja, 2023

Rodzaje zadaszeń pergoli ogrodowych

Zadaszenie ogrodowe w postaci pergoli znane było już w starożytnym Rzymie. Wówczas wykonywano je z drewna. Pergole przeznaczone były do ogrodów, w których pełniły rolę dodatkowego źródła cienia w słoneczne dni, poprawiały także walory estetyczne. Dzisiaj dostępne są różne rodzaje zadaszeń, które wykorzystywane są w pergolach ogrodowych i tarasowych.

Wersje ogrodowe stoją samodzielnie, natomiast tarasowe przylegają do budynków

solidne zadaszenia pergoliZadaszenie może być ażurowe, segmentowe, lite lub wykonane z lameli. Najprostszym sposobem na zacienienie pergoli jest rozpięcie nad nią płachty materiału. Takie zadaszenie ma postać żagla montowanego na metalowych haczykach. Materiał dobrze sprawdza się w słoneczne dni, chroniąc przed promieniowaniem słonecznym, nie nadaje się jednak do ochrony przed opadami atmosferycznymi i porywistym wiatrem. Zadaszenie wykonane z drewna jest estetyczne i pozwala na zmniejszenie poziomu nasłonecznienia. W aranżacjach, w których przykłada się większą wagę do kontaktu z naturą, możliwe jest wykorzystanie drewnianej pergoli jako podpory dla roślin pnących. Pergola chroni przed upałem i zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Drewniane zadaszenie wymaga cyklicznej konserwacji. Do budowy drewnianej pergoli można wykorzystać zarówno liściaste, jak i iglaste gatunki drzew.

piękna pergolaNajbardziej solidne zadaszenia pergoli wykonuje się z aluminium. Na tego typu zadaszenie składają się ruchome lamele. Mogą one obracać się w zakresie 135 stopni. Obracają się zawsze wokół własnej osi. Możliwe jest całkowite odsunięcie lameli w celu zwiększenia ekspozycji na słońce, a także ustawienie ich w pozycji poziomej, co tworzy szczelną osłonę. Pergola aluminiowa chroni przed promieniowaniem słonecznym, deszczem, porywistym wiatrem, a nawet śniegiem. Aluminiowa pergola jest w stanie wytrzymać przeciążenie na poziomie 120 kilogramów na metr kwadratowy. Sterowanie lamelami może odbywać się ręcznie lub automatycznie. Do regulacji zadaszenia służy pilot lub aplikacja na telefon komórkowy. Zadaszenie pergoli może być także wykonane z komorowego poliwęglanu. Nad zadaszeniem z lameli można umieścić dodatkowy materiałowy daszek ochronny.

Aluminiowa pergola posiada ukryte w słupkach rowki melioracyjne, które pozwalają na odprowadzanie wody. Do czyszczenia pergoli aluminiowej można wykorzystywać myjkę ciśnieniową. Z zadaszenia, do którego doprowadzone zostało dodatkowe oświetlenie, można korzystać także po zmroku. Kolor profili z aluminium można dopasować do elewacji budynku poprzez pokrycie ich lakierem.