Regulatory przepływu – najpopularniejsze rodzaje

Studzienka kanalizacyjna
21 maja, 2021

Regulatory przepływu – najpopularniejsze rodzaje

Tak naprawdę nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak dużo wody spadnie podczas deszczu ani jaka jej ilość przepłynie przez zainstalowane sieci kanalizacyjne. Niejednokrotnie zdarza się, że cieczy jest zbyt dużo, przez co stwarza ona poważne zagrożenie dla całego systemu kanalizacyjnego. Nierównomierny przepływ wody deszczowej zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu urządzeń hydraulicznych. Rozwiązaniem tego problemu jest regulator przepływu.

Regulatory przepływu wody a poziom wody

Rura kanalizacyjnaTo urządzenie, które ma za zadanie normalizować przepływ wody ze zbiorników retencyjnych. Zwiększa ciśnienie wody, przez co przepływa ona szybciej, natomiast budowa regulatora sprawia, że wprawia on wodę w charakterystyczny ruch wirowy, co nadaje cieczy regularnego stałego biegu. Dzięki takiemu działaniu regulator stwarza bezpieczeństwo dla zbiorników wodnych, chroniąc je przed przeciążeniem. Ich praca będzie przebiegała tak samo sprawnie bez względu na poziom wód. Najlepsze regulatory przepływu znajdziemy u rzetelnych i najbardziej doświadczonych producentów, którzy oferują szeroki wybór towarów tego typu. W ich ofertach powinniśmy więc znaleźć najpopularniejsze regulatory stożkowe, cylindryczne lub rurowe. Niektóre z modeli posiadają tak zwane przelewy awaryjne. Ich funkcję pełni wbudowany do regulatora pionowy cylinder, którego używa się w momencie, gdy podstawowy króciec dopływowy zrobi się niedrożny. W przypadku każdego z rodzai montaż i budowa wyglądają nieco inaczej.

Studzienka kanalizacyjnaJeśli chodzi o regulator stożkowy, woda dostaje się do regulatora poprzez króciec zamontowany pod określonym kątem do podstawy stożka. Wówczas woda przedostaje się do komory wirowej regulatora. Dzięki temu zwiększa się prędkość cieczy w miarę, jak zbliża się ona do osi stożka. Siła odśrodkowa sprawia z kolei, że w komorze wirowej wytwarza się rdzeń powietrzny, który dławi przepływ, umożliwiając jednostajny bieg wody. W przypadku regulatora cylindrycznego króciec dopływowy zamontowany jest na stycznej do tworzącej z otworem odpływowym znajdującym się w płaszczyźnie podstawy cylindra. Tego typu regulatory wykonane są ze stali kwasoodpornej. Regulator rurowy może być z kolei stosowany wyłącznie do ścieków opadowych oraz wód powierzchniowych. Należy też pamiętać, że ścieki deszczowe, które mają trafić do regulatora, powinny być podczyszczone. Regulator rurowy ma kształt dwóch poziomych króćców dławiących, posiadających zróżnicowaną średnicę wewnętrzną. W środku regulatora znajduje się przegroda, tworząca opór hydrauliczny. Rurowe również wykonywane są ze stali kwasoodpornej.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów i odmian regulatorów. Warto zapoznać się uważnie z dostępnymi ofertami, bowiem jest to produkt niezwykle przydatny, a nabyty z najwyższej półki będzie nienagannie służył przez lata. Dzięki nim cały system hydrauliczny miast działa sprawnie.