Pompa ciepła – najniższe rachunki za ogrzewanie

pompa ciepła
22 lipca, 2023

Pompa ciepła – najniższe rachunki za ogrzewanie

Według szacunków w pierwszym kwartale 2023 roku sprzedano do 47 tysięcy pomp ciepła wszystkich typów. Dotyczy to zarówno urządzeń kupionych przez inwestorów samodzielnie, jak i z dopłatami. Urządzenia te cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ w ekologiczny sposób zapewniają ciepło w domach. Nie spalają przy tym paliw kopalnych, dlatego nie istnieje ryzyko, że za kilka lub kilkanaście lat pojawią się nowe regulacje prawne, które zakażą ich stosowania, jak ma to miejsce w przypadku pieców węglowych.

Czy warto mieć pompę ciepła?

pompa ozeChcąc opisać zasadę działania pompy ciepła w najprostszy sposób, można przyrównać ją do lodówki, z tą różnicą, że wykorzystuje energię cieplną wytwarzaną przez kompresor. Kryzys na rynku paliw kopalnych znacznie zwiększył zainteresowanie tego typu urządzeniami grzewczymi. Energia z otoczenia przenoszona jest do budynku. W pompie znajduje się górne i dolne źródło ciepła. Energia z otoczenia może być pobierana z powietrza, wody lub gruntu. Wymienniki gruntowe cechują się największą wydajnością, ponieważ zdolność gruntu do oddawania energii cieplnej jest największa. Jednocześnie koszt zakupu takiej pompy ciepła jest nawet kilkukrotnie wyższy. Taka inwestycja zwraca się jednak z czasem, gdyż rachunki za ogrzewanie zostają znacznie zmniejszone. Obecnie najlepsze pompy ciepła w Kutnie i okolicach można kupić od jednej z doświadczonych firm.

pompa ciepła Kutnowscy fachowcy zajmują się doradztwem, sprzedażą i montażem. Wybierając firmę, która dostarczy pompę ciepła, warto zainteresować się także tym, czy oferuje obsługę serwisową. Sprawne działanie pompy ciepła wymaga regularnego serwisowania i regulowania jej parametrów. Dotyczy to szczególnie pomp gruntowych – niezbędna jest kontrola temperatury na samym dnie odwiertów. Podczas wyboru pompy ciepła trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynnik COP. Opisuje on stosunek mocy dostarczonej do urządzenia do energii cieplnej wytworzonej przez pompę. Zasady obliczania tego współczynnika opisane są w normie PN-EN 14511. Mogą się one zmieniać zależnie od różnych czynników. Podstawowy podział pomp ciepła obejmuje urządzenia typu monoblok oraz split. Pompa ciepła typu monoblok to jeden moduł, który posiada cały obieg chłodniczy.

Takie urządzenie montuje się wewnątrz budynku. Pompa ciepła typu split składa się z dwóch elementów. Jeden z nich montowany jest na zewnątrz budynku, drugi w środku. W module wewnętrznym znajduje się skraplacz. Obydwa moduły muszą być połączone rurami chłodniczymi, co zapewnia odpowiedni obieg substancji aktywnej.