Poliwęglan lity a szkło

poliwęglan lity
25 maja, 2022

Poliwęglan lity a szkło

Rozwój technologii sprawia, że każdy z nas ma dostęp do coraz nowocześniejszych rozwiązań, które w idealny sposób zastępują rozwiązania znane z tradycji. Przykładem mogą być płyty lite z poliwęglanu, które obecnie konkurują ze zwykłym szkłem i wiele wskazuje na to, że zyskują pod tym względem przewagę. Jak to możliwe?

Zalety poliwęglanu litego?

poliwęglanPoliwęglan lity ma po prostu naprawdę wiele zalet – podobnie jak szkło, jest całkowicie przezroczysty, jednak jednocześnie niemal o połowę lżejszy od konkurencyjnego materiału, a do tego niemal dwustukrotnie bardziej wytrzymały, na co wskazują producenci! Już to są wielkie plusy, a to dopiero początek. Poliwęglan to materiał, który doskonale nadaje się do obróbki plastycznej – może być formowany na dwa sposoby, zarówno na gorąco, jak i na zimno. Dzięki temu można otrzymać różne kształty elementów, może to być na przykład świetlik dachowy, który będzie przepuszczał do pomieszczenia światło słoneczne, a przy tym będzie całkowicie odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz na negatywne działanie czynników atmosferycznych! Odporność na promieniowanie UV to podstawowa cecha poliwęglanu litego, która sprawia, że materiał ten jest bardzo popularny w zastosowaniach zewnętrznych – to właśnie z niego wykonywane są na przykład wiaty przystankowe.

poliwęglan lityJeśli chodzi o wytrzymałość – czy wyobrażacie sobie, aby szklana szyba wytrzymała potężne uderzenie młotkiem? Raczej rozpryśnie się na miliony kawałków, chyba że została wcześniej zalaminowana – wówczas te miliony kawałków utrzymają się w folii i przynajmniej nikogo nie poranią. A co się stanie, gdy to w płytę z poliwęglanu litego jakiś chuligan uderzy młotkiem? Zupełnie nic. Poliwęglan posiada tak dobre parametry techniczne, że jest całkowicie odporny na akty wandalizmu – doskonale sprawdza się w miejscach, w których panują trudne warunki. Nic więc dziwnego, że to z tego materiału wykonywane są nawet tarcze oraz hełmy ochronne dla służb porządkowych… Poliwęglan lity cena którego naprawdę nie jest wysoka, z pewnością znamy także z ekranów akustycznych, które montowane są w pobliżu ruchliwych ulic, aby hałas nie przeszkadzał mieszkańcom pobliskich budynków. Również osłony bankomatów wykonywane są właśnie z poliwęglanu.

Warto wiedzieć także to, że płyty poliwęglanowe są odporne na działanie chemikaliów – mogą być więc stosowane w firmach przemysłowych oraz innych miejscach, gdzie byłyby narażone na agresywne substancje chemiczne. I tutaj nic zupełnie z nimi się nie stanie. Szeroki wybór produktów sprawia, że każdy inwestor z pewnością znajdzie wśród nich coś, co będzie zgodne z jego oczekiwaniami.