Po co kupować folię do sianokiszonki?

folia do sianokiszonki
27 sierpnia, 2021

Po co kupować folię do sianokiszonki?

Siano, czyli skoszona, wyschnięta trawa jest jednym z podstawowych produktów żywieniowych dla zwierząt hodowlanych. Jest tanie, łatwo dostępne dla każdego rolnika, a do tego pożywne. W przeciwieństwie to słomy, siano jest bardziej miękkie i mniej objętościowe. Konie, krowy, czy osiołki mogą zjadać siano. Jednak taka pasza nie będzie dostatecznie energetyczna, czyli nie dostarczy im wystarczającej ilości kalorii.

Folia do robienia kiszonek

folia do sianokiszonkiNie zawsze zwierzaki chcą jeść siano, skoro wiedzą że mogą dostać coś lepszego. Nie zawsze też da się bezpiecznie składować siano bez obaw, że zapleśnieje czy zgnije. Dlatego przyda się trwała folia do sianokiszonki. Sianokiszonka to niejako sfermentowane siano. Jest ono lepiej przyswajalne przez organizm zwierzęcia, smaczniejsze i bardziej kaloryczne. W dodatku sianokiszonka jest łatwa do przechowywania. Siano zawinięte w dobrą folię może przeleżeć nawet dwa lata. Dzięki temu zawsze pod ręką rolnik może mieć zapas dobrej paszy dla zwierzaków. Sianokiszonka jest dobra dla ich zdrowia, pozwala im się prawidłowo rozwijać. Zawsze można ją też wzbogacać innymi składnikami np. odrobina słodkiej melasy sprawi, że nawet największy zwierzęcy niejadek będzie szybko zje paszę z koryta. Jak wybrać dobrą folię na sianokiszonkę? Najlepsze są oczywiście taśmy rozciągliwe, elastyczne. Dzięki temu wystarczy niewielka ilość folii do owinięcia balotu siana.

folia do sianokiszonkiFolia musi się też dobrze kleić. Działa to tak jak folia stretch, to znaczy że zbędne są taśmy – folia sama do siebie się bardzo dobrze klei. Folia musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne, takie jak rozdarcia. Jeśli powietrze i wilgoć dostaną się do beli kiszonki to siano zamiast fermentować będzie gnić i będzie nadawać się tylko do wyrzucenia. W razie rozerwania folii można zastosować specjalną klejącą taśmę reperaturkę. Folia chroni siano przed działaniem promieni słonecznych, czy przed deszczem. Do wyboru są folie w różnych kolorach, najczęściej wybiera się białe lub czarne. Biała folia odbija światło słoneczne, przez co kiszonka może dłużej leżeć na polu. Czarna folia przydaje się wtedy, kiedy chcemy szybko zrobić kiszonkę do bezpośredniej konsumpcji. Czasem można kupić folie zielone czy fioletowe.

Warto też się upewnić, czy kupuje się belę folii która będzie pasowała do konkretnej owijarki. Przy pomocy urządzenia owijanie dużej ilości bel siana idzie szybciej, a folia może być bardziej naciągnięta niż przy owijaniu ręcznym. Oszczędza się zatem na czasie, ale i na materiale. Podczas sianokosów z pewnością jest to ważne.