Pierwsze wyroby szklane a dzisiejsze balustrady szklane

szklane balustrady z wrocławia
20 maja, 2016

Pierwsze wyroby szklane a dzisiejsze balustrady szklane

Archeolodzy badający dzieje ludzkości nie są w stanie określić dokładnej daty powstania szkła. Powszechnie przyjmuje się, że pierwsze wzmianki o podgrzewaniu piasku w celu uzyskania półprzeźroczystego materiału miały miejsce w Syrii około pięciu tysięcy lat temu i stamtąd zawędrowały do Egiptu i Europy.

Od szklanych grudek do szklanych balustrad

szklane balustrady z wrocławiaJako pierwsze szkło wykorzystywano do produkcji biżuterii, a także ozdoby strojów stosowano w Egipcie. Jednak zanim szklane kulki zaczną przypominać dzisiejsze szklane balustrady Wrocław szkło musi przejść bardzo długą drogę. Po drobnych wisiorkach, przyszedł czas na naczynia szklane, najstarsze znalezione przez archeologów, pochodzą z tysiąc pięćsetnego roku przed naszą erą, natomiast pierwsze kielichy czy flakony powstały dopiero tysiąc lat później! Twórcami pierwszych naczyń ze szkła wydmuchiwanego są Egipcjanie, którzy również jako pierwsi opanowali sztukę wyrobu szkła barwionego. Jednak twórcami szkła podobnego do tego, które wytwarza dzisiejszy szklarz są rzymianie. Jako pierwsi dodali oni do szklanej masy rud manganu, co pozwoliło na uzyskanie większej przeźroczystości. Wiek czwarty przed naszą erą cechował się najbardziej intensywnym rozwojem w dotychczasowej historii szkła.

Poza naczyniami opanowane także technikę wyrobu luster, a także opracowano różne techniki produkcji, które nadawało szklanym wyrobom wyższej twardości i jeszcze większej przeźroczystości. Jednak najważniejszy okres w dziejach szkła przypada na wiek dziewiętnasty i dwudziesty kiedy to opracowano specjalne formy do produkcji szkła.