Ocieplanie fundamentów, dlaczego jest konieczne?

docieplenia
11 marca, 2022

Ocieplanie fundamentów, dlaczego jest konieczne?

Izolacja termiczna fundamentów zapobiega uciekaniom ciepła z budynku w stronę gruntu, a co za tym idzie stanowi ważny element całej konstrukcji. Wykonanie docieplenia to etap prac, którego nie powinno się omijać. Jedynie fundamenty zaizolowane będą spełniały należycie swoją rolę, w innym wypadku można spodziewać się większych kosztów zużycia energii na dogrzanie domu, a co za tym idzie spore rachunki za ogrzewanie.

Polecane rodzaje dociepleń

dociepleniaKażdy budujący dom nie może się doczekać, postawionych fundamentów. Stanowią one podstawę całej konstrukcji, dlatego muszą zostać wykonane solidnie. Ważna na tym etapie jest ich poprawna izolacja. Dzięki niej unikniesz zawilgoceniu fundamentów, a tym samym posadzki na pierwszej kondygnacji budynku. Prawidłowo wykonane docieplenie ochroni budynek, jednak jego brak może spowodować wykwity pleśni w rogach budynku, a ściany przy dotyku będą wilgotne i zimne. Przepisy prawa budowlanego zezwalają na rezygnację z ocieplenia ściany fundamentowej, jeśli znajduje się ona na głębokości nieprzekraczającej metra poniżej poziomu gruntu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zwykle okazuje się to nie korzystne ze względu na występujące w Polsce mrozy zimą. O wykonywaniu właściwej izolacji trzeba również pamiętać przy zastosowaniu płyty fundamentowej, czyli alternatywy dla tradycyjnych fundamentów. Izolacja fundamentów powinna być wykonana, już na początkowym etapie prac budowlanych, jeśli takie działanie jest zaplanowane właśnie wtedy, możemy zwiększyć stopień zaizolowania nawet niewłaściwie skonstruowanych fundamentów.

dociepleniaPóźniej to będzie albo bardzo kosztowne, albo kompletnie niemożliwe. Większość fachowców niedrogie docieplenia w ostrołęce jak i w innych miastach wykonuje na bieżąco i poleca swoje usługi w internecie. Każde bowiem docieplenie pozwoli ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Wybierając materiał do docieplenia, trzeba wziąć pod uwagę warunki wodno-gruntowe, wytyczne projektu budowlanego i cenę. Konieczny jest również wybór odpowiedniej ekipy, która zna się na wykończeniach — czyli dociepleniach domu. Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu prawidłowa izolacja domu to obniżka kosztów ogrzewania w budynku, nawet o 30proc, dzięki czemu inwestycja w docieplenie średniej wielkości domu zwróci się w ciągu 7-8 lat.

Właściwe ocieplenie domu redukuje koszty energii, a co istotne sprawia też optymalny klimat w jego wnętrzu i to nie tylko zimą. Dobra izolacja zapewnia właściwe funkcje też latem. Warto rozważyć różne opcje w kontekście wyboru płyt do ocieplenia budynku, w tym pomogą różne firmy na rynku, które zajmują się wykonywaniem takich prac.