Makiety historyczne

20 lutego, 2016

Makiety historyczne

W wielu miastach spotkać można historyczne modele i makiety. Dzieje się tak, ponieważ wielu z tych budowli dziś nie można już obejrzeć w oryginalnym kształcie. Wiele z nich zostało zniszczonych podczas wojny, czy poprzez wpływ niekorzystnych zjawisk lub po prostu upływu czasu.

Imponujące makiety na wystawach

Makieta architektonicznaNieraz były to piękne budynki, którymi miasto mogło się pochwalić. Modelarstwo jest więc działaniem, mogącym wpłynąć korzystnie na świadomość historyczną i to nie tylko wśród turystów, odwiedzających jakieś miasto po raz pierwszy, ale także wśród jego mieszkańców. Makiety architektoniczne często zdobią główne place miast, bywają też ozdobą niejednego muzeum. Pokazują jak miasto wyglądało kiedyś, nieraz pokazują jak wygląda dziś. Nieraz oglądamy je za szybą po to, aby służyły innym jak najdłużej. Ciekawa jest możliwość porównania w ten sposób obecnych czasów z przeszłymi. Modele domów umożliwiają sprawdzenie, których budynków już nie ma albo zastąpiły je inne, nowsze. Nieraz nie podobają nam się zmiany, a dzięki takiemu odwzorowaniu rzeczywistości możemy sobie przypomnieć jak było wcześniej. Obecnie odnawia się sporo starych kamienic i innych zabytków, a dzięki materiałom z przeszłości można odtworzyć je dość wiernie w takim kształcie, by mogły wyglądać jak w czasach swojej świetności. Ale nie wszystko da się odnowić czy postawić na nowo.

Na przykład odtworzenie zamku jest kosztowne i problematyczne. Makiety zaś pozwalają nam obejrzeć z możliwą dbałością o szczegóły, obiekty, których nie da się już zobaczyć w rzeczywistych rozmiarach.