Kominek – na gaz, pellet, a może elektryczny?

kominek w domu
18 listopada, 2022

Kominek – na gaz, pellet, a może elektryczny?

Obecnie nikogo nie dziwi obecność kominka w domu. Dawniej kupowano jedynie jeden główny piec grzewczy, a kominki kojarzyły się z góralskimi chatkami czy domkami letniskowymi. Obecnie jednak kupuje się takie urządzenia nie tylko po to, by ładnie się prezentowały, ale także dlatego żeby mieć dodatkową opcję grzewczą w domu.

Różne rodzaje kominków

bezpieczne kominki gazowePaliwa różnego typu drożeją i są trudnodostępne, nie zawsze ma się ogrzewanie miejskie. Trzeba sobie jakoś radzić. Pierwsza ciekawa opcja to bezpieczne kominki gazowe z Poznania. Kominek na gaz ,,pali się” jasnym, płomieniem, doskonale dogrzewa pomieszczenie, a przy tym może przyjmować różne ciekawe formy. Do wyboru są kominki montowane w ścianie, jak również te wolnostojące. Kominek gazowy może służyć do grzania pomieszczenia, jak również do podgrzewania wody, dodatkowo może być sprzężony z centralnym ogrzewaniem – szczególnie jeśli posiada płaszcz wodny. Kominki gazowe są łatwe w obsłudze i nie generują odpadów. niejako same się zapalają i zgaszają, nie trzeba dorzucać do ognia ani dawać rozpałek. Wada może być to, że ceny gazu ostatnimi czasy znacząco wzrosły, w związku z tym nie będzie to ekonomiczny sposób dogrzewania się.

kominek w domuDruga opcja to może być kominek elektryczny. To propozycja dla tych, co chcą mieć kominek, lubią patrzeć na ogień, ale nie chcą się bawić w rąbanie drewna, czy usuwanie popiołu. To taka ścienna dekoracja, którą można łatwo zamontować i zdemontować w razie potrzeby. Mają one niekiedy fantazyjne kształty, są płaskie, nie zajmują dużo przestrzeni. Odrobinę ciepła w pomieszczeniu na pewno dadzą, jednak nie tyle co kominki gazowe. Jeśli jednak cenimy kominki na paliwo stałe to warto sięgać po te w których można spalać różne materiały. To specjalne urządzenia do których wrzuca się pellet, drewno, czy brykiet bez obaw o uszkodzenie instalacji. W ten sposób można ogrzewać dom paliwem które akurat jest najtańsze, czy w promocji. W dobrym kominku można nawet palić chrustem, przez co obniżymy rachunki za ogrzewanie. Takie kominki miewają podajniki do których sypie się zapas paliwa, a one same pobierają sobie ich odpowiednią ilość.

W ten sposób nie trzeba stale dorzucać do ognia, a temperatura pożądana zostanie utrzymana. Podsumowując, każdy kupujący może wybrać inny rodzaj kominka. Są warianty gazowe, elektryczne, pelletowe, a także kominki na biopaliwo, czy węgiel. Podczas podejmowania decyzji trzeba brać pod uwagę nie tylko samo działanie urządzenia, ale też to ile kosztuje opał i jak wygląda jego składowanie oraz dokładanie.