Jakie błędy można popełnić podczas budowy schodów?

4 lutego, 2016

Jakie błędy można popełnić podczas budowy schodów?

Schody są elementami konstrukcyjnymi, których zadaniem jest łączenie dwóch kondygnacji. Najczęściej schody w domach wykonuje się z żelbetu, czasem są to elementy prefabrykowane. Czasem jednak schody są źle wykonane, co wpływa na gorszy komfort ich użytkowania.

Schody

  1. Pierwszym z błędów jest wykonywanie schodów o różnej wysokości. Schody w biegu powinny być identycznej wysokości, wpływa to przede wszystkim na komfort poruszania się.
  2. Schody, które nie były przewidziane w pierwotnym projekcie bardzo często są wciskane w miejsce wolne, co skutkuje, że czasem wejście ze schodów prowadzi wprost na ścianę. Takie rozwiązania są na pewno nie wygodne, a wręcz klaustrofobiczne.
  3. Źle wymierzona odległość miedzy stropem, a stopnie. Ten błąd będzie skutkował tym, że osoby schodzące lub wchodzące będą musiały się pochylać. Optymalną wysokością jest 205 centymetry.
  4. Źle dobrana proporcja między wielkością pomieszczenia a schodami, także może być błędem.
  5. Złe dobrane światło, lub brak dostępu światła dziennego jest poważnym błędem przez który klatka schodowa jest ponura oraz ciemna.
  6. Kolejnym błędem jest zbyt wąski schodek. Minimalna szerokość biegu to 80 centymetrów. jednak najczęściej stosuje się szerokość 110 centymetrów.