Jaki zasilacz do LEDów wybrać?

zasilacz do ledów 12v
9 maja, 2023

Jaki zasilacz do LEDów wybrać?

Taśmy i żarówki wykorzystujące diody LED muszą zostać podłączone do zasilacza, który dostarczy do nich prąd o odpowiednich parametrach – w przeciwnym razie mogą ulec uszkodzeniu. Taśmy LED można spotkać w domach, na sklepowych witrynach i we wnętrzach reklamowych kasetonów. Światło LED może być białe lub kolorowe. Dostępne są kolory z palety RGB.

Zasilacze można podzielić na hermetyczne, wtyczkowe, instalacyjne i dopuszkowe

niezawodny zasilacz do ledów 12vWybór zasilacza zależy do jego parametrów oraz miejsca, w którym ma zostać zamontowany. Wyróżnia się dwa rodzaje zasilaczy LED, gdy mówi się o metodzie ich działania – są to urządzenia napięciowe oraz prądowe. W zasilaczu prądowym zmiana napięcia powoduje stabilizację prądu. W urządzeniach napięciowych prąd jest uzależniony od rezystancji obciążenia. Do zasilania taśm i modułów LED wykorzystuje się głównie zasilacze napięciowe. Od rodzaju i parametrów zasilacza zależy żywotność i sprawność instalacji oświetleniowej. Sprawność zasilacza opisuje, jak dużo energii elektrycznej pobranej z sieci zostanie wykorzystanej w pożądany sposób. Wysoka sprawność przekłada się na większą energooszczędność instalacji. W przypadku zasilaczy o mocy 12V preferowane jest wykorzystywanie zasilaczy o sprawności wynoszącej przynajmniej 85 procent.

zasilacz do ledów 12vWysokiej jakości niezawodny zasilacz do LEDów 12V może mieć budowę hermetyczną – wszystkie jego elementy są schowane w obudowie, której konstrukcja zapewnia ochronę przed wilgocią i zapyleniem. Parametrem, który opisuje poziom zabezpieczenia zasilacza jest jego szczelność. Każde hermetyczne urządzenie posiada oznaczenie IP – opisuje ono klasę szczelności. Pierwszy parametr opisuje ochronę przed pyłem, drugi przed przenikaniem wody. Wyższe wartości oznaczają lepszy poziom ochrony. Innym istotnym czynnikiem jest moc zasilacza. Zakłada się, że zasilacz powinien mieć przynajmniej 10-15 procent zapasu mocy. W celu wyliczenia zapotrzebowania należy zsumować pobór mocy wszystkich diod, które zostaną podłączone do danego zasilacza.

W celu zabezpieczenia instalacji przed uszkodzeniem należy wybrać taki zasilacz, który posiada zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, przeciwprzeciążeniowe i przed spadkiem napięcia sieciowego. Należy upewnić się, czy napięcie wyjściowe i rodzaj prądu są odpowiednie dla danych diod LED. Do zasilacza można dostarczyć prąd o napięciu 240V AC, a na wyjściu otrzymać 12V DC. Pozwoli to na sprawną pracę taśm i modułów z diodami LED. Należy upewnić się, że obudowa zasilacza zmieści się w miejscu przeznaczonym na montaż urządzenia.