Jak wybrać dobry środek gruntujący?

budowa domu
30 maja, 2022

Jak wybrać dobry środek gruntujący?

Zanim rozpocznie się właściwą realizację różnego rodzaju prac tynkarskich, czy też malarskich, kluczowe okazuje się być właściwe przygotowanie powierzchni ściany. Kluczowe okazuje się szczególnie użycie właściwych preparatów gruntujących, mających na celu wzmocnienie poddanej później pracom malarskim powierzchni. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni typ takiego preparatu, których na rynku jest obecnie bardzo dużo.

Preparaty do gruntowania różnych powierzchni

środki do gruntowania Głównym celem stosowania wspomnianych preparatów jest przede wszystkim wzmocnienie podłoża w ten sposób, aby stało się ono zupełnie niepylące. Bardzo ważne jest również stosowanie ich w celu zagwarantowania większej przyczepności ściany poprzez zmniejszenie jej chłonności. Dlatego też tani środek gruntujący powinien być stosowany każdorazowo, przed realizacją właściwych prac remontowych w danym pomieszczeniu. Czym powinien się on charakteryzować? Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby wybrany preparat był w stanie skutecznie penetrować nawet bardzo słabe i kruche podłoże. Jest to szczególnie istotne w przypadku jego poszukiwania do remontowania starych posadzek, czy też tynków. Takie środki, powinny być w stanie również poprawiać przyczepność na przykład używanych klejów, tynków, farb czy też glazury.

budowa domuTakie cechy, zapewnia przede wszystkim preparat głęboko penetrujący, który można z powodzeniem stosować na przykład na zwartych, niespajających podłożach. Ważne jest jednak, aby pamiętać, aby nie stosować go na posadzkach czy tynkach, które mają dużą tendencję do łuszczenia się, ale za to środek głęboko gruntujący może być z powodzeniem stosowany w celu wyrównywania chłonności podłoża. W przypadku poszukiwania odpowiedniego preparatu tego typu pod tynk najważniejsze jest by posiadał on zawartość cząsteczek mineralnych, w postaci na przykład kwarcowych. Dzięki temu zagruntowana powierzchnia staje się zdecydowanie bardziej szorstka, co z kolei sprawia, że jest doskonałym podłożem pod zupełnie nowy tynk. Takie grunty warto stosować na przykład pod tynkami gipsowymi, czy też wapienno-gipsowymi. Stosowanie odpowiedniego rodzaju preparatu gruntującego wydaje się mieć kluczowe znaczenie, dla trwałości rezultatu prac remontowych.

Wykorzystywane preparaty, powinny być przede wszystkim dostosowane do stanu danej ściany, oraz do tego, jakiego rodzaju tynkiem czy też farbą mają być później pokryte. W zależności od tego, stosować można preparat o właściwościach bardziej lub mniej wiążących, nadających się do późniejszego pokrycia przez innego rodzaju tynk, czy też farby.