Jak ustawić sterownik nawadniania?

sterownik do nawadniania
11 listopada, 2021

Jak ustawić sterownik nawadniania?

Automatyczne systemy nawadniania stają się coraz bardziej popularne. Zdecydowanie ułatwiają one i przyspieszają podlewanie roślin nie tylko w przydomowym ogrodzie, ale także na boiskach piłkarskich, w parkach, czy na polach uprawnych. Zraszacze i linie kroplujące właściwie ułożone dostarczą życiodajną wodę do każdego krzewu, drzewa i kwiatka.

Sterownik systemu nawadniania

sterownik do nawadnianiaŻeby jednak całość działała jak należy to trzeba to odpowiednio zaprogramować. System musi posiadać nie tylko zraszacze, ale także sterownik do nawadniania działki lub innego obiektu. To właśnie owy sterownik odpowiada za to kiedy i jak teren jest polewany. Jak trzeba go ustawić, by wszystko działało jak należy? Na pewno podlewać każdą roślinę trzeba albo wcześnie rano albo późnym wieczorem. Podlewanie w środku dnia będzie szkodzić roślinom – woda zamiast je nawilżyć sprawi, że kropelki wody zadziałają jak soczewki – słońce będzie palić roślinę. W dodatku w ciągu dnia woda szybciej wyparuje, zanim dotrze go korzeni rośliny. Zatem optymalnie jest by podlewać rośliny w godzinach przed wschodem słońca, do około godziny ósmej rano, a potem zacząć podlewanie późnym popołudniem lub wieczorem, przed zachodem słońca lub już po nim.

sterownik do nawadnianiaDruga kwestia to długość podlewania. Są rośliny, które nie potrzebują dużej ilości wody np. sukulenty, są jednak takie, bardzo wrażliwe na wysuszające działanie słońca np. trawniki. Wtedy trzeba odpowiednio ustawić sterowniki – w przeciwnym razie część roślin może zgnić od nadmiaru wody, a część uschnie z jej niedostatku. Czas podlewania musi być zależny też od pory roku. Na przykład w okresie deszczowym podlewać można mniej intensywnie, a rośliny i tak będą miały dostarczoną wilgoć. Z kolei kiedy temperatura sięga trzydziestu stopni to konieczne bywa przedłużenie programu podlewania. Ważne jest także to, w jaki sposób podlewa się rośliny. System obsługuje zarówno zraszacze, które psikają wodą z góry, jak i linie kroplujące, które dostarczają wody bezpośrednio do korzeni. W tym drugim przypadku podlewanie jest mniej zależne od pory dnia, bo woda trafia do gruntu, a nie opada na rośliny. Zwykle robi się tak, że są dwa podlewania zraszaczami i jedno liniami kropelkowymi.

Kończąc rozważania, sterownik w systemie nawadniania to bardzo ważny element. Dzięki niemu można ustalić czas i długość podlewania, zarówno w przypadku zraszaczu, jak i linii do podlewania kropelkowego.Automatyczne sterowniki zwykle są bardzo łatwe w obsłudze, zatem szybko można edytować program, jeśli widzimy, że rośliny marnieją.