Jak uprawiać borówkę amerykańską?

borówka amerykańska krzew
15 września, 2023

Jak uprawiać borówkę amerykańską?

Borówka wysoka, bardziej znana w Polsce jako amerykańska, jest prosta w uprawie. Można zdecydować się na zakup sadzonek do ogrodu, a nawet na balkon. Chcąc uzyskać zysk z jej sprzedaży, trzeba założyć szkółkę, ale na własne potrzeby wystarczy niewielka uprawa w ogrodzie. Właściwie dbając o borówkę, można uzyskać z niej naprawdę obfite plony.

Wszystko, co należy wiedzieć o borówce amerykańskiej!

 

borówka amerykańska

Borówka amerykańska potrafi urosnąć nawet na 2 metry. Jej kwiaty są odporne na mróz. W szkółkach borówkę amerykańską uprawia się pod gołym niebem lub w foliowych pawilonach. Istnieje ponad 450 odmian borówki amerykańskiej. Różnią się one wielkością owoców, smakiem i wymaganiami. Borówka amerykańska posiada niewielkie, spłaszczone owoce przypominające jagody. Mają one kolor granatowy lub ciemnoniebieski. Miąższ jest barwy zielonkawej. Owoce są słodkie i dobrze nadają się do deserów, lodów i ciast. Owoce dojrzewają nierównomiernie w okresie od lipca do września. Jedząc owoce borówki amerykańskiej, można dostarczyć do organizmu witaminę C, antocyjany i pektyny. Borówki amerykańskie są zalecane dla osób, które cierpią na nadmiernie wysoki poziom cholesterolu. Uprawę borówki amerykańskiej należy zacząć od przygotowania podłoża. Gleba powinna posiadać kwaśny odczyn. Należy zadbać o wysoką zawartość próchnicy.

borówka amerykańska krzew Każda znana szkółka borówki amerykańskiej zapewnia optymalne warunki do wzrostu i kwitnięcia. Gleba pod borówkę musi być wilgotna i przepuszczalna. Wskazane są miejsca dobrze nasłonecznione. Krzaki borówki amerykańskiej wykazują wysoką odporność na choroby i szkodniki, dlatego w szkółkach nie ma potrzeby stosowania intensywnych oprysków. Najlepszym środkiem ochronnym dla borówki amerykańskiej są dobre warunki i właściwa pielęgnacja. Chcąc uprawiać borówki we własnym ogrodzie, można kupić sadzonkę w jednej z lokalnych szkółek. Jest to najbezpieczniejszy sposób, który gwarantuje, że roślina będzie zdrowa. Dobrze przyjmują się rośliny dwuletnie, które posiadają już rozwinięty system korzeniowy. Sadzonka zacznie owocować w kolejnym sezonie. Najlepszy czas na sadzenie borówki amerykańskiej jest jesienią lub wiosną. Podstawa krzewu sadzonego jesienią powinna być osłonięta przed mrozem.

Glebę można zakwasić, wykorzystując torf. Należy zachować 1,5-metrowy odstęp między krzewami. Borówka amerykańska cechuje się płytkim systemem korzeniowym i wymaga regularnego podlewania. Najlepsze plony uzyska się wówczas, gdy będzie się regularnie dbało o uprawę. Naturalne nawozy można stosować najwyżej dwukrotnie w ciągu roku. Krzaki warto obsypać korą drzew iglastych.