Jak skutecznie izolować rurociągi przemysłowe?

izolacje rurociągów
24 czerwca, 2023

Jak skutecznie izolować rurociągi przemysłowe?

Efektywne wykorzystywanie rurociągów w ciepłownictwie, przemyśle i energetyce wymaga właściwej izolacji termicznej. W tym celu stosuje się różne materiały, których zadaniem jest zapobieżenie wymianie cieplnej. Zewnętrzną warstwą izolacji termicznej powinien być metalowy płaszcz ochronny, który zapobiegnie zniszczeniu delikatnego materiału termoizolacyjnego.

Izolacje termiczne w przemyśle

izolacja w przemyśle Wykonując izolację, można wykorzystać prefabrykowane elementy, takie jak otuliny, a także wykonać ręcznie wszystkie elementy izolujące. Jedną z technik wykonywania izolacji termicznej na rurociągach jest natryskiwanie piany poliuretanowej. To niszowa technika, która dobrze sprawdza się w przypadku rur o nietypowych rozmiarach, do których ciężko jest znaleźć prefabrykowane elementy. W miejscach, w których dostęp do rur jest swobodny, można wykorzystać wełnę mineralną. Zapewnia ona wysoki poziom izolacji termicznej. Należy dokładnie obłożyć nią rurociąg, a następnie zabezpieczyć ją przy pomocy siatki, taśmy lub spinek. W przypadku małych rur wykorzystuje się gotowe poliuretanowe elementy. Na zewnątrz można wykonać warstwę ochronną z folii aluminiowej, która będzie izolowała materiał od stalowego płaszcza. W przypadku instalacji przesyłających wodę, izolacja powinna posiadać odpowiedni atest higieniczny.

izolacje rurociągów Wysokiej jakości przemysłowe izolacje termiczne rurociągów pozwalają na zwiększenie efektywności energetycznej całego przedsiębiorstwa. Wybierając wełnę do instalacji ciepłochłonnej, należy zwrócić uwagę na klasę reakcji na ogień. Im wyższa będzie gęstość nominalna materiału izolacyjnego, tym lepsze będą jego parametry. Współczynnik przewodzenia ciepła zmienia się zależnie od temperatury. W przypadku 10 stopni Celsjusza może on wynosić 0,038 W/m2, a przy 100 stopniach już 0,059 W/m2. Grubsza warstwa izolacyjna pozwala ograniczyć straty cieplne w większym stopniu. Wełnę podczas rozkładania można docinać specjalnym ząbkowanym nożem. Należy przy tym pamiętać o tym, żeby posiadać maskę chroniącą przed opiłkami. Wraz z izolacją termiczną wykonuje się także ochronę przeciwkondensacyjną. Materiał użyty do izolacji powinien być odporny na działanie wilgoci.

Zewnętrzna warstwa izolacji rurociągu to płaszcz wykonany ze stali lub aluminium. W przypadku instalacji, które nagrzewają się do 250 stopni Celsjusza, wełna mineralna będzie odpowiednim rozwiązaniem. W przypadku wyższych temperatur lepiej wykonać izolację z wełny szklanej, której odporność termiczna sięga 500 stopni Celsjusza. Grubsza warstwa izolacyjna oznacza też większą wagę.