Jak przygotować się do tapetowania?

Tapetowanie
2 października, 2023

Jak przygotować się do tapetowania?

W obecnym czasie coraz większa liczba osób decyduje się na tapetowania ścian w swoim mieszkaniu, zamiast na ich malowanie. Pozwala to bowiem na uzyskanie znacznie bardziej satysfakcjonującego efektu wizualnego, gdyż tapeta jest w stanie zdecydowanie skuteczniej zamaskować wszelkie nierówności oraz niedoskonałości. Oczywiście do przeprowadzenia takich prac wykończeniowych należy się odpowiednio przygotować.

TapetowanieNajważniejsze jest, aby przed rozpoczęciem prac związanych z tapetowaniem zawsze prawidłowo ocenić faktyczny stan ścian. Cechować się one powinny właściwą gładkością oraz powinny być idealnie oczyszczone. Dodatkowo zadbać należy również o ich idealne wysuszenie i, w razie potrzeby, o dokładne zagruntowanie. Na sposób przygotowania ścian do tapetowania ogromny wpływ będzie mieć wiek danego podłoża. W przypadku ścian nowych tapetę kleić należy na czystym i świeżym podłożu, które jest znacznie łatwiej przygotować. Najlepiej tapetę przyklejać na otynkowanej ścianie, zachowując odstęp pomiędzy obydwoma rodzajami prac wykończeniowych na poziomie około 5 tygodni. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni czy tynk odpowiednio wysechł, warto skorzystać z profesjonalnych urządzeń osuszających, na przykład osuszaczy budowlanych. Zupełnie inaczej wyglądać powinny prace przygotowawcze na podłożach znajdujących się w starszym mieszkaniu.

TapetowanieW takiej sytuacji najważniejsze jest dokładne usunięcie z podłoża starej powłoki malarskiej lub też starszej tapety. Aby usunąć starą powłokę, warto wykorzystać sposób opierający się na jej zmoczeniu wodą lub też specjalnym preparatem do usuwania tapet. Jeżeli chodzi o narzędzia wykorzystywane w takich celach , doskonale sprawdzać się będą pędzle ławkowca oraz szpachelki. Dokładne usunięcie wszelkich pozostałości, jak również wyrównanie podłoża, które ma podlegać tapetowaniu, jest kluczowe dla uzyskanie możliwie najbardziej pozytywnych efektów wykonania takich właśnie prac. W przypadku wszelkich problemów z ich przeprowadzaniem, ich wykonanie warto jest zlecić profesjonalistom.

Tapetowanie to obecnie jedne z najczęściej wykonywanych prac wykończeniowych. Pozwala bowiem na uzyskanie bardzo satysfakcjonujących efektów przy jednoczesnym widocznym zamaskowaniu wszelkich niekorzystnie się prezentujących defektów wizualnych na ścianie. Aby jednak osiągnięcie takich rezultatów było w ogóle możliwe, należy pamiętać o konieczności zlecenia wykonania takich prac doświadczonym profesjonalistom, którzy przygotowują podłoże do przeprowadzenia takich prac wykończeniowych.