Jak przygotować ścianę do tapetowania pomieszczenia?

Tapeta
1 października, 2023

Jak przygotować ścianę do tapetowania pomieszczenia?

Tapetowanie nadal pozostaje doskonałą alternatywą dla malowania ścian w mieszkaniu. Dobrze dobrana tapeta jest w stanie sprawić, że pomieszczenie będzie prezentować się znacznie atrakcyjniej, a przy tym nowocześniej. Przed przystąpieniem do tapetowania ściany, należy jednak pamiętać o jej właściwym przygotowaniu.

TapetaNajważniejszym aspektem, o jakim należy pamiętać przy tapetowaniu ściany, jest konieczność oceny stanu danego podłoża. Podłoże należy ocenić pod kątem jego gładkości, stopnia wilgotności, czystości oraz trwałości. Tylko w taki sposób można prawidłowo oszacować, czy dana ściana będzie w stanie zagwarantować właściwą chłonność na całej swojej powierzchni. Na sposób przygotowania ściany do tapetowania największy wpływ będzie mieć to, jaki wiek ma podłoże. W przypadku ścian nowych, tapety przymocować można na prawidłowo oczyszczonym oraz świeżym podłożu. Znacznie ułatwia to i przyspiesza sam proces tapetowania. Najmniej problemów sprawiać będzie zdecydowanie tapetowanie na ścianie otynkowanej. W takim przypadku bowiem wystarczy odczekać około 5 tygodni od momentu aplikacji tynku, aby przystąpić do wykonania prac związanych z tapetowaniem. W przypadku, gdy nie jest się pewnym, czy ściana odpowiednio wyschła warto wykorzystać taśmę malarską, aby to właśnie potwierdzić.

TapetaWystarczy okleić na dobę folią malarską ścianę, a następnie ją odkleić sprawdzając, czy pod taśmą nie zgromadziła się niepożądana wilgoć. W przypadku stwierdzenia jej obecności, ściana nie będzie nadawała się jeszcze do tapetowania. Ocena stanu podłoża jest jednak szczególnie istotna w przypadku ścian starych, znajdujących się w mieszkaniach istniejących od dłuższego czasu. W takim przypadku pamiętać należy przede wszystkim o konieczności jak najdokładniejszego oczyszczenia ściany jeszcze przed nałożeniem pierwszej warstwy tapety. W przypadku, gdy na podłożu znajdować się będzie stary tynk czy też warstwy starej farby, może to bardzo niekorzystnie przełożyć się na końcową przyczepność danej tapety, niezależnie od jej jakości.

Tapetowanie ścian jest doskonałą alternatywą dla ich malowania. Oczywiście, zanim przystąpi się do przeprowadzenia takich właśnie prac wykończeniowych, pamiętać należy o konieczności odpowiednich przygotowań. To, jakie prace przygotowawcze trzeba będzie wdrożyć zależne będzie w dużej mierze od tego, w jakim stanie jest dana ściana i kiedy została ona zbudowana. Ściany stare wymagać będą niemal zawsze dokładnego oczyszczenia oraz zagruntowania, aby zapewniały idealną przyczepność tapecie.