Instalacje podlewania trawnika – koncepcje nowoczesnych ogrodów

1 października, 2018

Instalacje podlewania trawnika – koncepcje nowoczesnych ogrodów

Pas zieleni czy efektowny ogród mogą stanowić zarówno wizytówkę właściciela domu jak i firmy, dlatego niezwykle istotne jest adekwatne dostosowanie harmonogramu prac pielęgnacyjnych. Aby w 100% spełnić oczekiwania fanów architektury zieleni projektanci ogrodów przy współpracy z gronem przedsiębiorców wdrażają na rynek nowoczesne rozwiązania z wykorzystaniem inteligentnych instalacji, bazujących na zautomatyzowanych systemach zarządzania.

Inteligentne systemy nawadniające

NawadnianieTakie projekty armatury stanowią praktyczną metodę dla każdego, kto ceni sobie możliwość regularnej pielęgnacji ogrodu. Nowoczesne systemy nawadniania dedykowane są zarówno właścicielom małych jak i dużych powierzchni. Praktyczne aspekty takie jak autonomia instalacji nawadniania czy integralność urządzeń odpowiedzialnych za przystosowanie harmonogramu podlewania roślin i trawnika w sposób kompatybilny z panującymi warunkami atmosferycznymi pozwala na zmniejszenie zużycia zasobów wody dla potrzeb gospodarczo- bytowych nawet o połowę. Koszty związane z wykonaniem prac montażowych są bezpośrednio związane zarówno z powierzchnią użytkową ogrodu jak i skomplikowaniem rzeźby terenu, co wymaga dostosowania odpowiedniego rodzaju topologii sieci nawadniającej.

ZraszaczPrzykładowo orientacyjne ceny związane z wykonaniem takiej instalacji mogą sięgać nawet do 16zł/m² powierzchni. Oczywiście im większy teren- tym niższa cena, np. dla działki o łącznym metrażu do 1000m² cena za realizację montażu armatury za 1m² może wykosić od około 6 do 15 zł, natomiast w przypadku rozległych terenów takich jak boiska, pola golfowe czy trawniki będzie to tylko 5zł/m². Jeżeli jesteśmy zainteresowani wykonaniem kompleksowej instalacji, jaką jest inteligentny system podlewania trawnika w obrębie naszego domu, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad podjęciem współpracy z doświadczonym projektantem. Kreatywny architekt, posiadający stosowne kwalifikacje pomoże nam w przygotowaniu indywidualnego projektu ogrodu w pełni dostosowanego do naszych potrzeb i wymagań. W zakres prac projektowych wchodzą m. in. przeprowadzenie prac pomiarowych oraz wnikliwej analizy gleby, która pozwoli na dobranie odpowiednich roślin i przygotowanie harmonogramu pielęgnacji a także sporządzenie prac obliczeniowych, które umożliwią precyzyjne określenie optymalnego poziomu nawodnienia gruntu za pomocą systemów automatycznych.

Dobrze zrealizowany projekt montażu instalacji podlewania wymaga oczywiście regularnego przeprowadzania prac serwisowych oraz konserwacyjnych. Aby zapewnić sobie sprawność działania systemu nawadniającego konieczne jest odwodnienie całej armatury w okresie zimowym, coroczna wymiana baterii odpowiedzialnej za pamięć sterownika oraz regularnego czyszczenia filtrów.