Hortensja — różnorodne odmiany

producent hortensji
1 marca, 2022

Hortensja — różnorodne odmiany

Z licznych gatunków należących do rodziny hortensjowatych, w ogrodach najczęściej sadzi się sześć rodzajów: ogrodową, bukietową, drzewiastą, dębolistną, pnącą i piłkowaną. Różnią się one rozmiarem krzewów, kolorem i kształtem kwiatów. W Polsce krzewy osiągają wielkość 1 – 1,5 metra, zatem można sadzić je w małych ogródkach jak i balkonach.

Hortensja a wybór gleby

producent hortensjiSadzonką należy zapewnić żyzną, przepuszczalną i zawsze lekko wilgotną glebę, szczególnie w przypadku tych rosnących w doniczce. Gatunki hortensji ogrodowej Hortensja ogrodowa jest dekoracyjnym krzewem, posiada najwięcej kolorów, oraz imponujące kwiatostany. Jest stosunkowo mało odporna na mróz, może być jednak z powodzeniem hodowana również w domu. Istnieje w bogatej palecie rozmaitych barw. To jaki roślina przybierze kolor, zależy od tego, w jakim odczynie pH gleby jest posadzona. Producent hortensji najlepiej zna się na zasadzie wyboru odczynu ziemi, by uzyskać kolor czerwony, powinno się wybrać ziemię o odczynie zasadowym, by stała się niebieska, najlepiej działa gleba kwaśna. Hortensja bukietowa różni się tym, że jej kwiatostany są stożkowate. Kwitnie na pędach, co sprawia, że mimo wiosennych przymrozków, będzie w stanie zakwitnąć. Ta odmiana będzie pasowała w każdym ogrodzie. Hortensja drzewiasta inaczej krzewiasta, posiada charakterystyczne wyprostowane pędy.

producent hortensjiKwitnie od lipca do września i osiąga do półtora metra wysokości. W swojej podstawowej formie ma płaskie kwiatostany, zaś w odmianach przybierają one formę kulistą o średnicy 20 centymetrów. Hortensja dębolistna najlepiej rośnie w półcieniu, na stanowisku zacisznym, w podłożu żyznym, próchniczym. Rodzaj tej hortensji może przemarzać, dlatego wymaga okrywania na zimę. Warto zaznaczyć, że jej dekoracją są nie tylko kwiaty — ale również bujne liście. Natomiast hortensja pnąca może osiągnąć wysokość 20 metrów, wspina się po podporach, zachwycając nas nie tylko delikatnymi kwiatami, ale również liśćmi i korą. Ten rodzaj rośliny z łatwością wspina się po murach, ścianach, drzewach i płotach. Ponadto jest odporna na mróz, szkodniki i nie wymaga cięcia. Ostatnią z wymienionych jest hortensja piłkowana, to roślina o wzniesionym i luźnym pokroju. Dorasta do 1,5 metra wysokości i 60 cm szerokości. Charakterystyczne liście tego gatunku są ciemnozielone, owalne, omszone od spodniej strony i mocno piłkowane. Jesienią przebarwiają się na bordowo. Znakomicie nadaje się na kwiat cięty. Tak jak u całego rodzaju, kwiatostany rośliny można wstawić do wazonu. Wszystkie powyższe kwiaty można zakupić u producentów hortensji. Jak widać, różnorodność tych kwiatów jest nieograniczona, możemy zdecydować, które z rodziny hortensji wpasują się najbardziej w ogród.

W okresie wzrostu i kwitnienia hortensje ogrodowe powinny być, podlewane codziennie, podłoże musi być stale wilgotne, ale nie zalane. Trzeba pamiętać, aby przy podlewaniu nie lać wody na kwiaty. W przypadku braku wody hortensja łatwo więdnie, zwłaszcza jeśli rośnie w słonecznym miejscu.