Domki z drewna – co warto wiedzieć?

mocny dom z drewna
27 marca, 2023

Domki z drewna – co warto wiedzieć?

Domy z drewna stają się coraz popularniejszą alternatywą dla klasycznych domów murowanych. Wiele osób wskazuje na szybkość ich stawiania, ekologiczność, czy cenę jako na główne zalety przeważające na korzyść tego typu budownictwa mieszkalnego. Jednak domy z drewna są specyficzne, mają także różne wady, o których trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o inwestycji.

Inwestycja na lata – dom z bali i mocnych desek

domki z drewnaNie da się ukryć, że domki z drewna w Górze Kalwarii można stawiać niemal przez cały rok. Wystarczy że będą gotowe fundamenty, a same ściany i strop można stawiać nawet podczas mrozów. Nie ma tu zapraw wiążących na mokro, zatem nic nie musi wysychać ani twardnieć. W związku z tym nie trzeba czekać na ładną pogodę, a całość prac idzie po prostu szybciej i sprawniej. Kolejna zaleta domów z drewna to dobra adaptacja do zmiennych warunków cieplnych. Drewno wolno się nagrzewa i wychładza, zatem latem będzie w domu przyjemnie chłodno, a zimą cieplutko. Oczywiście niebagatelną rolę odgrywa także izolacja budynku i wybór rodzaju ogrzewania. Co z wadami? Na pewno taka konstrukcja musi być bardzo mocno zabezpieczona na wypadek różnych czynników. Drewno jest łatwopalne, pod wpływem wilgoci może butwieć i gnić, w dodatku atakowane jest przez korniki i inne szkodniki.

mocny dom z drewna Dlatego też każde drewno konstrukcyjne musi być dobrze wysuszone i zabezpieczone specjalnymi preparatami – w przeciwnym razie konstrukcja będzie nietrwała i szybko ulegnie zniszczeniu. Nie warto oszczędzać na drewnie do budowy domu. Ważną informacją jest też to, że określenie ,,dom z drewna” nie zawsze znaczy to samo. Są domy w stylu góralskim robione z okrągłych bali, domy z płaskich desek, jak również domy szkieletowe które mają tylko podstawę drewnianą ale z zewnątrz i wewnątrz prezentują się tak jak murowane. W związku z tym jeśli ktoś nie chce mieć drewnianych ścian, podłóg i sufitów to powinien zdecydować się na tę ostatnią wersję. Jeśli jednak weźmie się którąś z dwóch poprzednich to trzeba mieć na względzie że urządzenie domu może być trudniejsze przez kolorystyczną monotonię drewna i fakt, że trzeba celować raczej w naturalne materiały dekoracyjne a nie w nowoczesne, designerskie meble.

Kończąc rozważania, domy z drewna na pewno są dobrą inwestycja na lata, pod warunkiem że zostaną zbudowane z mocnych bali czy desek, odpowiednio zabezpieczonych. Ważne jest także to jaką izolację oraz instalacje grzewczą się wybierze oraz w jakim stylu urządzi pomieszczenia. Trzeba takie rzeczy przemyśleć zanim się ostatecznie postawi na dom drewniany.