Dlaczego warto wyposażyć się w zbiornik gazowy?

zbiornik na gaz
6 lipca, 2020

Dlaczego warto wyposażyć się w zbiornik gazowy?

Każdy właściciel domu jednorodzinnego zastanawia się na sposobami ogrzewania już na etapie budowy. Często również szuka się alternatyw do już powstałej instalacji. Ogrzewanie z własnego zbiornika ma wiele zalet i jest coraz częściej wybieraną opcją. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie jest wręcz konieczne i najbardziej ekonomiczne. Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie ze zbiornika na gaz?

Ogrzewanie domu gazem ze zbiornika

ogrzewaniePiec gazowy jest o wiele bardziej wygodne w użytkowaniu, a jego obsługa nie wymaga wiele zachodu. Należy jedynie odpowiednio ustawić parametry, a układ automatyki świetnie sobie poradzi bez żadnej ingerencji. Czasami bywa tak, że grunt, na którym posadowiony jest budynek nie ma połączenia z gazociągiem albo jest to nieopłacalne. W większości przypadków sprawdzi się zbiornik na gaz – zachodniopomorskie tak jak każde województwo oferuje takie usługi. Skroplony propan, czyli gaz ciekły można przechowywać na własnej posesji. Jest on cięższy niż gaz ziemny, dlatego też instalacje gazowe różnią się od siebie. Jeżeli mamy zamiar zmienić paliwo pobierane z gazociągu na propan to musimy mieć świadomość, że należy przerobić kocioł. Jest to inwestycja niezbyt kosztowana. Standardowa pojemność zbiornika wynosi 2700 l i nadaje się do współpracy z odbiornikami gazu, które mają moc grzewczą do 50 kW. Może on być usadowiony na powierzchni działki, ale należy utrzymywać minimalne odległości ze względów bezpieczeństwa.

zbiornik na gazJeżeli nie posiada się dużo miejsca na działce to można również umiejscowić go pod ziemią. Zbiornik można zakupić albo wydzierżawić. Inwestowanie we własny zbiornik umożliwia bezpośrednie kupowanie paliwa od dowolnego sprzedawcy z najkorzystniejszą ofertą. Koszty obejmują zbiornik o wybranej pojemności, transport, instalację, zbudowanie płyty fundamentowej, projekt oraz odbiór przez UDT. Natomiast podczas dzierżawy we własnym zakresie należy wyposażyć się w projekt oraz płytę fundamentową. Zbiornik przez cały czas dzierżawy pozostaje własnością dystrybutora, który dba o jego prawidłowe funkcjonowanie oraz konserwację. Pokrywa on również koszty obowiązkowych przeglądów UDT, prób ciśnieniowych i wymian zaworu bezpieczeństwa odbywających się co pięć lat. Jeżeli zbiornik ulegnie jakiejś awarii to naprawiane są one również na koszt właściciela, czyli dystrybutora gazu. Użytkownik musi płacić za dzierżawę i zobowiązany jest do zakupu określonej ilości paliwa od firmy dostarczającej zbiornik.

Takie rozwiązanie jest tańsze niż wiele dostępnych na rynku rozwiązań. Korzystanie z kotłów gazowych jest znacznie wygodniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości w kotłowni. Zbiornik na gaz jest dobrym rozwiązaniem jeżeli podłączenie do sieci gazociągowej nie jest możliwe. Dużą zaletą jest to, że można go postawić na powierzchni działki lub wkopać go w ziemię, dzięki czemu zyskamy więcej miejsca.