Czym wyróżniają się nowoczesne kominki?

kominki śląskie
13 marca, 2023

Czym wyróżniają się nowoczesne kominki?

Kominki stają w ostatnim czasie rozwiązaniem coraz bardziej popularnym. Oczywiście, te nowoczesne konstrukcje tego właśnie typu mocno różnią się od tych stosowanych jeszcze kilkanaście lat temu. Główne różnice dotyczyć mogą rodzaju paleniska zastosowanego w kominku, jak również ewentualnej obecności systemów ułatwiających podsycanie ognia.

Dodatkowe źródło ciepła w domu

kominek w domu Kominki, które wykorzystywane są obecnie w obecnym czasie dosyć mocno różnią się od tych, po które sięgano powszechnie jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Stopniowo stawały się one konstrukcjami coraz bardziej zaawansowanymi, znacznie ułatwiającymi podsycanie oraz utrzymywanie ognia. Nowoczesne kominki coraz rzadziej są wyposażone w otwarte palenisko. Zamiast tego coraz powszechnie wykorzystywane są te z wkładami lub kasetami kominkowymi, czyli z paleniskiem zamkniętym. Te są wykonane zdecydowanie najczęściej z niezwykle odpornych oraz wytrzymałych materiałów. W tym celu stosowana jest na przykład stal, żeliwo oraz szamot czyli materiały odporne na wysokie temperatury oraz bardzo dobrze akumulujące ciepło. Jeżeli chodzi o niezawodne kominki w śląskim wyróżniają się one bardzo dobrym oddawaniem wygenerowanego ciepła do pomieszczenia.

kominki śląskieJest to ich spora przewaga nad konstrukcjami wyposażonymi w palenisko otwarte. W ich przypadku tylko 15% ciepła powstającego podczas spalania drewna pozostaje w pomieszczeniu. W przypadku kominków z najbardziej wydajnymi wkładami parametr ten pozostaje na poziomie nawet 80%. Również zużycie drewna w nowoczesnych kominkach jest znacznie mniejsze, niż w tych z paleniskiem otwartym. Do uzyskania 10 kW ciepła potrzeba w tym nowoczesnym około 3,5 kg drewna, w porównaniu do 20 kg w kominkach z paleniskiem otwartym. Wszystko to powoduje, że niezawodne kominki w śląskim mogą być ze spokojem wykorzystywane nie tylko jako ozdoba czy element polepszający nastrój w pomieszczeniu. Doskonale sprawdzać się będą one również jako główne lub też dodatkowe źródło ciepła w danym domu. Stąd też nie powinno dziwić, że stają się one coraz bardziej popularne.

Wykorzystywanie kominków staje się obecnie coraz bardziej rozpowszechnione. Wszystko to wiąże się bezpośrednio z faktem, że technologia ich wykonania staje się coraz bardziej zaawansowana. Dzięki temu właśnie można się upewnić, że kominek będzie mógł być ze spokojem wykorzystywany również jako dodatkowe źródło ciepła w danym pomieszczeniu, lub nawet jako te główne. Wygenerowanie odpowiednich ilości ciepła w nich będzie związane ze znacznie mniejszą ilością zużytego drewna.