Czym charakteryzują się wózki podnośnikowe?

wózki podnośnikowe
11 października, 2023

Czym charakteryzują się wózki podnośnikowe?

Podnoszenie ułożonych na paletach towarów na znaczną wysokość to zadanie, które wymaga specjalnego sprzętu. Dzięki wózkom podnośnikowym nie trzeba tego robić ręcznie. Pracownicy magazynów wykorzystują wózki podnośnikowe do układania towarów na regałach, pobierania palet z miejsc składowania i przemieszczania ich po terenie zakładu. Operowanie wózkiem podnośnikowym wymaga uprawnień, chociaż jest proste i intuicyjne.

Co należy wiedzieć o wózkach podnośnikowych?

wózki podnośnikoweWózki podnośnikowe wyposażone są w widły o regulowanym rozstawie, co pozwala przenosić standardowe i nietypowe palety. Widły wózka podnośnikowego unoszą się na specjalnym maszcie. Pozwala to na pobranie wysoko składowanej palety lub odstawienie towaru na regał magazynowy. Ładunek można przetransportować w inne miejsce po opuszczeniu wideł nad podłoże. Wózki podnośnikowe są napędzane elektrycznie. Źródłem mocy są akumulatory. Podstawowe modele wózków podnośnikowych są proste w użytkowaniu. W przypadku awarii można wezwać serwis lub samodzielnie wymienić zepsuty element. Wymaga to posiadania wiedzy technicznej i zdolności manualnych. W sytuacji, kiedy przedsiębiorca zdecyduje się na wynajem wózków podnośnikowych do swojej firmy, nie musi zajmować się kwestiami związanymi z utrzymywaniem sprawności tych narzędzi.

wózki podnośnikoweWydajne wózki podnośnikowe z Krakowa można zamówić do dowolnego miejsca w kraju. Operator musi posiadać uprawnienia jednej z trzech kategorii, zależnie od typu i możliwości technicznych wózka. Uprawnienia dla operatorów są wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Istotnym parametrem wózka podnośnikowego jest jego maksymalny udźwig. Nie wolno go przekraczać, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na stabilizację. Mniejsze modele pozwalają na unoszenie towarów na wysokość do około 2 metrów. Bardziej zaawansowane wózki umożliwiają podniesienie palety nawet na wysokość ponad 6 metrów. Podczas pracy operator stoi na platformie umieszczonej z tyłu wózka. Wózek z ładunkiem może przemieszczać się z prędkością do 10 kilometrów na godzinę w bezpieczny sposób.

Bardziej zaawansowane wózki podnośnikowe posiadają oprogramowanie, które pozwala dopasować styl i prędkość jazdy do rodzaju wykonywanej pracy. Urządzenia stabilizujące odpowiadają za bezpieczne transportowanie ładunku. Po wyładowaniu akumulatora można go naładować lub szybko wymienić na inny. Na maksymalny czas pracy wózka wpływa pojemność baterii. Operator nie musi ręcznie ciągnąć wózka, ponieważ przemieszcza się on dzięki napędowi elektrycznemu. Operator zawsze otrzymuje informację o aktualnej wysokości masztu.