Co warto wiedzieć o rozdzielnicach budowlanych?

rozdzielnica elektryczna
21 kwietnia, 2022

Co warto wiedzieć o rozdzielnicach budowlanych?

Każdego rodzaju prace budowlane, czy też wykończeniowe budynków, wymagają użycia profesjonalnego sprzętu budowlanego. W obecnym czasie głównie wykorzystywany jest ten, który jest zasilany przez energię elektryczną. Z tego też względu, należy zapewnić mu do niej bezproblemowy dostęp pamiętając jednocześnie o ochronie podłączonego sprzętu przed przepięciami.

Najważniejsze informacje dotyczące rozdzielnic budowlanych

rozdzielnica elektrycznaTe dwojakie funkcje mogą zapewniać rozdzielnice budowlane, z których korzysta się obecnie bardzo powszechnie. Należy pamiętać jednak o tym, że dobra, opłacalna rozdzielnica budowlana powinna koniecznie posiadać pewne, określone parametry, które będą wpływać na to, w jakim środowisku będzie można ją wykorzystywać. Obecnie wykorzystywane rozdzielnice, zwane bardzo często erbetkami, mogą być z powodzeniem wykorzystywane nawet na otwartej przestrzeni. Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdyby nie solidna, szczelna obudowa tych urządzeń, wykonana albo z tworzywa, albo też z metalu. Szczelność, jak również odporność takiej obudowy musi być jednak koniecznie potwierdzona przez odpowiedni certyfikat szczelności, taki jak IP44. Dobrej klasy rozdzielnica budowlana powinna być wyposażona również w dodatkowe udogodnienia, które są bardzo ważne na każdym placu budowy. Mowa jest tutaj na przykład o liczniku, który pozwoli na bieżąco kontrolować zużycie prądu, oraz aktualną moc, generowaną przez daną rozdzielnice.

rozdzielnicaOprócz tego, warto również zwrócić uwagę na rozmiary rozdzielnicy budowlanej. Są one dostępne obecnie w wersji klasycznej, jak i mobilnej, a każda z nich ma określone zalety. Rozdzielnice budowlane stacjonarne, wyróżniają się przede wszystkim nieco większą mocą, dodatkowo, posiadają one zazwyczaj większą liczbę gniazd, do których można podłączyć poszczególne urządzenia. Ten rodzaj rozdzielnic może jednak zajmować bardzo duże rozmiary. W przypadku wykorzystywania takich urządzeń na przestrzeni otwartej konieczne jest jej obudowanie fundamentem, lub zakopanie w ziemi, w celu właściwego uziemienia. Rozdzielnice stacjonarne posiadają bardzo często specjalny przełącznik umożliwiający szybkie odłączenie energii. Odrębnym rodzajem rozdzielnic są te mobilne, które mają mniejsze rozmiary. Można je dzięki temu używać nawet w miejscach, gdzie jest ograniczona liczba wolnej przestrzeni. Z drugiej jednak strony, posiadają one mniejszą moc, oraz liczbę gniazd, do których można podłączyć poszczególne urządzenia.

W obecnym czasie zdecydowana większość sprzętów budowlanych, napędzanych jest energią elektryczną. Biorąc to pod uwagę, bardzo ważne jest, by zapewnić do niej dostęp nawet tam, gdzie nie utworzono jeszcze stabilnego przyłącza do sieci elektrycznej. Ułatwiają to rozdzielnice, które dostępne są w wielu różnych wersjach.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę www.partnersite.eu!