Co warto wiedzieć o ogniwach fotowoltaicznych?

fotowoltaika na dachu
21 kwietnia, 2023

Co warto wiedzieć o ogniwach fotowoltaicznych?

Fotowoltaika może wydawać się popularnym tematem, ale nadal mimo tego wiele osób niewiele o niej wie. Kojarzy, że chodzi o jakieś panele na dachach i słońce które produkuje enegię, jednak nie bardzo wiedzą co konkretnie oni dają, gdzie je kupić, czy też jak się ma sprawa z dotacjami.

Odnawialne źródło energii

ogniwa fotowoltaiczne łochowoWarto zatem nieco zagłębić się w temat, tak by panele fotowoltaiczne nie miały przed nami żadnych tajemnic. Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że praktycznie każdy właściciel domu lub działki może inwestować w ogniwa fotowoltaiczne w Łochowie. Można je montować na różnych powierzchniach i różnymi metodami. Najłatwiej jest oczywiście na szerokim, spadzistym dachu ustawionym od strony południowej. Od tej strony świata słońce grzeje najbardziej przez cały dzień, zatem panele mogą wyprodukować najwięcej energii. Z kolei spad dachowy zapewnia naturalną idealną podstawę, bo kat padania promieni jest właściwy. Co jednak kiedy nasz dach jest położony w inną stronę świata, jest płaski? Wtedy rozwiązaniem są albo specjalne stojaki na których montowane sa panele (tak jak przy świecących znakach drogowych i lampach), jak również głowice które przekręcają panele we właściwą stronę zgodnie z ruchem słońca na niebie.

fotowoltaika na dachu To ostatnie rozwiązanie jest najwet lepsze niż kładzenie paneli od strony południowej! Druga ważna kwestia to koszty fotowoltaiki. Można powiedzieć śmiało że sa one jednorazowe – panele kupuje się raz i powinny działać przez kilkadziesiąt lat. rzadko wymagają serwisowania czy napraw, choć warto jest je, chociaż od czasu do czasu przeczyścić by nie zaległy na nich liście, pyłki, czy brud. Dzięki dotacjom i pożyczkom zakup szybciej się zwróci. Wiele zależy też od tego ile daliśmy za panele i na ile rat rozłożyliśmy sobie ich spłatę. Do tego dochodzi fakt, iż od momentu założenia paneli nie będziemy płacić za prąd – panele będą nam go produkowały ze słońca. Zatem zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na spłatę pożyczki – nasze wydatki więc nie wzrosną. Warto wspomnieć też o tym że panele montuje się także w gruncie na tak zwanych farmach fotowoltaicznych, a także na budynkach przemysłowych np. fabrykach.

W ten sposób także przedsiębiorcy czy rolnicy mogą wybrać odnawialne źródła energii. Fotowoltaika to dziedzina OZE która na pewno będzie się rozwijać. Przybywa domów jednorodzinnych z panelami solarnymi na dachu, widuje się je też na farmach, sklepach, a nawet na balkonach. Warto jest zgłębić ten temat i zainwestować w ekologiczne rozwiązania już teraz – nie ma co zwlekać.