Co warto wiedzieć o budowie altany ogrodowej?

Altana ogrodowa
27 września, 2023

Co warto wiedzieć o budowie altany ogrodowej?

Altany ogrodowe można spotkać na coraz większej liczbie posesji w całej Polsce. Warto pamiętać o tym, że te o dużych rozmiarach mogą być zbudowane jedynie przy uprzednim uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia. W przypadku wszystkich takich konstrukcji fakt ich budowy należy wcześniej zgłosić odpowiednim organom.

Altana ogrodowaAltana ogrodowa to nic innego, jak wolnostojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy. Musi być on funkcjonalny oraz estetyczny, a dodatkowo, jego wielkość w żadnym przypadku nie powinna być zbyt duża. Według ogólnie przyjętej definicji altana ogrodowa nie powinna być nigdy wyższa niż 5 metrów, w przypadku wyposażenia jej w dach stromy. W przypadku altan z dachem płaskim, ich wysokość nie może wykraczać poza poziom 4 metrów. Warto pilnować rozmiarów altany, którą chce się na danej działce wybudować. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie konieczności uzyskiwania wielu pozwoleń na budowę, które w praktyce mogą znacznie odsunąć w czasie faktyczne postawienie altany. I tak, w przypadku konstrukcji o wielkości nie przekraczającej 35 m2, wystarczy samo zgłoszenie faktu chęci zbudowania takiego właśnie obiektu. Jeżeli mowa o konstrukcjach większych, trzeba złożyć podanie o pozwolenie na budowę altany.

Altana ogrodowaOdpowiedni wzór takiego właśnie zgłoszenia jest do znalezienia oraz pobrania na witrynie internetowej właściwego starostwa powiatowego. Warto pamiętać o konieczności zgłoszenia się do starostwa powiatowego odpowiedniego dla przewidywanego położenia budowanej działki. W innym przypadku bowiem, straci się tylko cenny czas na konieczność ponownego załatwienia wszelkich formalności. Jeżeli chodzi o samą konstrukcję altany, do wyboru jest obecnie kilka zróżnicowanych opcji. Wykorzystywać można na przykład altany gotowe, stworzone wcześniej z przygotowanych w fabryce półfabrykatów. Oprócz tego, altana może równie dobrze zostać zbudowana praktycznie od zera, do czego wykorzystać można zróżnicowane rodzaje surowców. Tym, wykorzystywanym zdecydowanie najczęściej, jest oczywiście drewno, wymagające jednak wcześniejszego zabezpieczenia.

Obecnie kwestia budowy altany ogrodowej może być wyjątkowo skomplikowana. Wszystko przez wzgląd na fakt, że podlega ona pewnym regulacjom prawnym, odnoszącym się w szczególności do szacowanej wielkości świeżo powstającego obiektu. Czasem, zanim możliwa będzie legalna budowa takiej konstrukcji, konieczne będzie pozyskanie odpowiedniego zezwolenia na budowę. W przypadku konstrukcji o mniejszych rozmiarach zaś, nie jest to niemal nigdy bezwzględnie wymagane.