Cechy dobrych izolacji termicznych

izolacja bloku
22 czerwca, 2023

Cechy dobrych izolacji termicznych

Jedną z kwestii, na którą kładzie się duży nacisk w nowoczesnym budownictwie, jest odpowiednia izolacja termiczna. Jest to istotne ze względu na znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię podczas ogrzewania mieszkania. Szczególny nacisk na tę kwestię kładzie się podczas projektowania domów pasywnych.

Elewacje muszą zabezpieczać przed stratami ciepła, być ekologiczne i trwałe

najlepsze izolacje termiczne w poznaniuWspółczynnik lambda materiałów termoizolacyjnych waha się w przedziale od 0,019 do 0,045 W na metr kwadratowy. Wybierając materiał na termoizolację, warto zwrócić uwagę na takie jego parametry jak gęstość objętościowa, poziom izolacji akustycznej oraz przepuszczalność pary wodnej. Materiały o większej gęstości objętościowej charakteryzują się lepszymi parametrami, ale są cięższe i przeważnie droższe. Poziom izolacji akustycznej wpływa na komfort, zwłaszcza podczas opadów deszczu oraz w domach położonych przy ruchliwych ulicach. Materiały izolacyjne powinny być niewrażliwe na działanie czynników chemicznych oraz biologicznych. Będą się one różniły także pod względem odporności na ogień. Najczęściej stosowanym podczas prac elewacyjnych materiałem izolacyjnym jest styropian, czyli polistyren EPS.

izolacja blokuWystępuje on w różnych odmianach, które różnią się od siebie grubością, kolorem oraz parametrami technicznymi. Za radą specjalistów najlepsze izolacje termiczne w Poznaniu można kupić w hurtowniach budowlanych i wyspecjalizowanych sklepach. Styropian posiada współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) na poziomie od 0,031 do 0,044 W na metr kwadratowy. Warto pamiętać, że nie jest odporny na działanie rozpuszczalników organicznych, dlatego trzeba na niego jak najszybciej nałożyć warstwę kleju oraz tynku. Najlepszymi właściwościami termoizolacyjnymi cechuje się styropian grafitowy. Oprócz elewacji trzeba ocieplić także poddasze. Do tego celu można wykorzystać wełnę mineralną lub pianę poliuretanową. Wełna dobrze pochłania dźwięk i jest sprężysta. Można jej używać także w miejscach, w których potrzebny jest materiał niepalny. W dziedzinie izolacji termicznych stosuje się coraz więcej innowacji, na przykład płyty próżniowe lub rezolowe.

Takie rozwiązania pozwalają obniżyć zapotrzebowanie domu na energię cieplną. Do produkcji płyt używa się też piany PIR (poliizocyjanurowej), która cechuje się większą gęstością niż piana PUR (poliuretanowa). Izolacyjne płyty elewacyjne można łączyć z klasycznymi rozwiązaniami, żeby poprawić ogólną estetykę budynku. W przypadku domów pasywnych dąży się do tego, żeby współczynnik przenikania ciepła wynosił najwyżej 0,10 W na metr kwadratowy.