Branża cięcia laserowego

naprawa maszyn cnc
6 marca, 2018

Branża cięcia laserowego

Cięcie laserem przestało już być nowoczesną technologią, a stało się standardem. Nic dziwnego, jest to metoda szybka i efektywna, która obecnie nie ma żadnej godnej uwagi konkurencji. Jeśli więc zależy nam na błyskawicznym cięciu dowolnego materiału – metoda laserowa będzie tutaj niezastąpiona. Zarówno jeśli chodzi o przycinanie aluminium, drewna, szkła, różnego rodzaju tworzyw sztucznych czy tkanin, jak i stali oraz metali nieżelaznych.

Popularne rodzaje laserów

cięcie laseroweW przypadku lasera nie ma żadnych ograniczeń – urządzenie poradzi sobie z każdym rodzajem materiału i to bez żadnych problemów. Nic więc dziwnego, że cięcie laserowe dzięki swojej uniwersalności, szybkości oraz precyzji, znalazło zastosowanie w wielu sektorach przemysłowych. Stanowi standardową metodę wykorzystywaną w przemyśle lotniczym oraz motoryzacyjnym, w branży obróbki blach, jak i w przemyśle stoczniowym oraz tekstylnym. A to tylko niektóre z sektorów, jest ich oczywiście o wiele więcej. Osoby, które wykorzystują tę metodę cięcia, wskazują przede wszystkim na to, że wiąże się ona z najmniejszymi stratami materiału – praca jest zawsze tak dokładna, że nie powstają żadne odkształcenia, a ubytek materiału jest praktycznie niezauważalny. Oczywiście jeśli wykorzystujemy sprawdzony, wysokiej jakości sprzęt oraz rodzaj lasera odpowiedni dla danego materiału.

cięcie laseroweMożemy tutaj wyróznić bowiem lasery prętowe oraz dyskowe – wiązka lasera jest w nich generowana w inny sposób, wiąże się to więc z inną długością fali świetlnej lasera. Na szczeście profesjonaliści dobrze wiedzą, który laser najlepiej nadaje się do danego materiału. I tak na przykład lasery światłowodowe wykorzystuje się w pracach mikrospawalniczych, gdyż wydzielana przez nie wiązka świetlna posiada o wiele mniejszą średnicę niż w przypadku laserów CO2. Z kolei lasery diodowe najlepiej sprawdzają się w „normalnym” spawaniu oraz lutowaniu. Z pewnością w niedługim czasie pojawią się kolejne, nowoczesne technologie laserowe – obok lasera CO2, lasera diodowego oraz światłowodowego, zyskamy możliwość korzystania z innych, jeszcze lepszych rozwiązań, co przyniesie nam kolejne korzyści, a przede wszystkim zyski.

Choć obecnie branża cięcia laserowego jest niezwykle rozbudowana, tendencje pojawiające się obecnie w przemyśle lotniczym czy motoryzacyjnym, wskazują na to, że branża ta będzie rozwijać się jeszcze bardziej. Ciecie laserowe stanie się dominującym rodzajem cięcia i może prędko wyprzeć inne metody, takie jak na przykład cięcie wodą, choć ono również ma wiele ważnych zalet.