Błędy podczas korzystania z klimayzacji

23 czerwca, 2021

Błędy podczas korzystania z klimayzacji

Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w domu, ponieważ jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które poprawia komfort przebywania w pomieszczeniach latem. Na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia, a wybór zależy od liczby pomieszczeń, w których chce mieć się klimatyzację oraz, w przypadku mieszkańców bloków – od tego, czy Spółdzielnia Mieszkaniowa wyraziła zgodę na montaż. W przypadku, kiedy Spółdzielnia nie wyrazi zgody, należy zaopatrzyć się w klimatyzator przenośni.

Klimatyzacja – jak z niej korzystać?

Jeśli chodzi o klasyczne klimatyzatory, to dostępna jest wersja split, w której klimatyzacja znajduje się w jednym pomieszczeniu lub też multisplit, gdzie klimatyzacja umieszczona jest w kilku pomieszczeniach. W domach zazwyczaj wybierana jest druga opcja, ze względu na ich powierzchnię i liczebność pomieszczeń. Multisplit składa się z jednej jednostki zewnętrznej umieszczonej np. na tarasie oraz minimum 2 jednostek wewnętrznych, które znajdują się w wybranych pomieszczeniach. Warto pamiętać, aby wybrać cicho pracującą jednostkę zewnętrzną, aby jej praca nie przeszkadzała sąsiadom.

Polecana klimatyzacja w domu w Lublinie instalowana jest przez firmę, która działa kompleksowo, ponieważ poza montażem zajmuje się również serwisowaniem oraz czyszczeniem klimatyzacji. Aby klimatyzacja działała sprawnie, należy pamiętać o jej regularnym serwisowaniu. Żeby korzystać w urządzenia w bezpieczny dla zdrowia sposób, należy również unikać ustawiania zbyt niskich temperatur. Mówi się, że latem optymalną temperaturą, będzie temperatura niższa jedynie o 5oC, niż ta panująca na zewnątrz. Odpowiednio ustawiona temperatura dostarcza dostatecznego komfortu i dobrze wpływa na pracę urządzenia. Optymalną temperaturą w pomieszczeniach jest temperatura nie niższa, niż 19oC. Należy również unikać korzystania z klimatyzacji, kiedy okna w domu są otwarte. Takie działanie jest bardzo nieekonomiczne i może nie przynosić oczekiwanych efektów w zakresie działania urządzenia.

Wiele osób popełnia podstawowy błąd i aby przyspieszyć ochłodzenie pomieszczenia, ustawiają bardzo niską temperaturę. Kiedy uzyskają chłód w pomieszczeniu, zwiększają temperaturę. Jest to bardzo nieekonomiczne oraz bezcelowe. Kolejnym błędem jest zbyt częste zmienianie temperatury, ponieważ prowadzi to do zawieszania się urządzenia oraz wpływa na jego żywotność. Częstym błędem jest umieszczanie klimatyzatora w miejscu, w którym nawiew płynie bezpośrednio na domowników. Niewłaściwe korzystanie z klimatyzacji lub jej zły montaż mogą powodować dolegliwości zdrowotne, bóle głowy oraz dyskomfort.