Basen ogrodowy – jak zaprojektować?

basen
1 listopada, 2023

Basen ogrodowy – jak zaprojektować?

Basen ogrodowy to spełnienie marzeń wielu osób. Mając go nie trzeba korzystać z publicznych pływalni tylko można pływać u siebie, w prywatności, spokoju, wtedy kiedy tylko się chce. Żeby jednak móc w pełni cieszyć się basenem to musi być on odpowiednio zaprojektowany – jeśli zaniedbamy ten efekt to nie będziemy mogli zawsze korzystać z niecki czy też nie będzie to tak przyjemne jakbyśmy chcieli.

O czym warto pamiętać decydując się na basen?

basenPierwsza rzecz to odpowiedni wybór miejsca na basen ogrodowy w Tychach. Nie powinien on znajdować sit tuż przy krawędzi domu czy tarasu, bo byłoby to niebezpieczne – w razie awarii woda podmywałaby fundamenty, a ponadto ktoś mógłby przypadkiem wpaść do basenu schodząc z tarasu do ogrodu. Jednak nie warto stawiać basenu po drugiej stronie działki – byłoby to niepraktyczne. W końcu nikt nie chciałby zasuwać nie wiadomo ile by sięgnąć po ręcznik, czy schować się w domu jeśli pogoda by się nie zmieniła. Dlatego też przy basenie warto mieć blisko altankę czy taras, gdzie można postawić napoje, ręczniki, koce czy inne potrzebne akcesoria. Druga rzecz to wybór kształtu i wielkości niecki. Im większa rodzina tym większy powinien być basen. W końcu nikt nie chciałby się kisić w niecce tylko swobodnie relaksować.

basenWielkość uzależniona jest także oczywiście od tego jaką mamy wolną przestrzeń na działce. Co do kształtu to nie trzeba decydować się na tradycyjny porsokątny basen. Równie dobrze możemy mieć nieckę okrągłą czy w kształcie fali. To dobra opcja na małe działki, a także wtedy kiedy nie chcemy robić rundek na basenie tylko chcemy się w nim relaksować. Co do głębokości to zależy ona od tego czy mamy dzieci. Jeśli tak to warto wydzielić część basenu lub zrobić obok drugi malutki, w którym dzieci będą mogły usiąść i płuskać się w wodzie czy też popływać z kółkiem pod czujnym okiem rodziców. Nie należy wpuszczać dzieci na głębokie wody z obawy o och bezpieczeństwo. Kolejna kwestia to wykończenie basenu. Do wyboru są gotowe niecki poliestrowe, jak i warianty murowane które obkłada się różnymi kafelkami.

Warto zadbać też o oświetlenie, które pozwala na pływanie także po zachodzie słońca lub też wtedy kiedy jest po prostu pochmurno. Wybierając taki sprzęt trzeba pamiętać o tym by był on nie tylko odporny na działanie wody, ale także na uszkodzenia mechaniczne, czy działanie zmiennych czynników atmosferycznych. Własny basen to piękna rzecz, ale trzeba go dobrze zaprojektować. Wtedy mamy pewność, że będzie on dopasowany w stu procentach do naszych potrzeb i cała rodzina chętnie w nim będzie pływać.