Architekci – osoby odpowiedzialne za projektowanie budynków

Architekt patrzący na dom
24 lipca, 2023

Architekci – osoby odpowiedzialne za projektowanie budynków

Zakres obowiązków architekta jest szerszy niż tylko wykonanie projektu domu. Stworzenie planów to wieloetapowy proces, do którego trzeba się przygotować. Niezbędne jest pozyskanie mapy do celów projektowych, która przestawia aktualne warunki terenowe.

Co jeszcze wykonuje architekt?

architekt - projektWszystkie koncepcje i potrzeby inwestorów trzeba pogodzić nie tylko z wytrzymałością i specyfiką materiałów, ale też z dostępnym budżetem. Chociaż architekt musi wykazywać się kreatywnością, wymaga się od niego także rzetelności i precyzji w wykonywanych obliczeniach. Rozpoczynając pracę nad nowym projektem, architekt wykonuje wstępne szkice i rysunki. Na tym etapie sprawdza się, czy koncepcja przypadnie inwestorowi do gustu, będzie zgodna z jego potrzebami i zmieści się w ustalonym budżecie. Następnie wykonuje się projekt wstępny, który przedstawia dokładne rzuty i przekroje budynku. Mając już projekt architektoniczno-budowlany, można przystąpić do starań o pozwolenie na budowę. Na tym jednak nie kończy się praca architekta – musi on przygotować szczegółowy projekt techniczny, który będzie zawierał niezbędne wytyczne dla ekip budowlanych. W projekcie muszą znaleźć się precyzyjne informacje o tym, z jakich materiałów i w jaki sposób mają zostać wykonane konkretne elementy budynku.

Architekt patrzący na domDoświadczony i bardzo dobry architekt w Opolu może liczyć na zarobki przekraczające 9 tysięcy złotych brutto. Większość architektów może liczyć na przeciętne wynagrodzenie na poziomie około 5 tysięcy złotych brutto. Na poziom zarobków w tym zawodzie wpływają takie czynniki jak doświadczenie, kreatywność oraz lokalizacja. Rolą bardziej doświadczonych architektów jest nie tylko projektowanie, ale też zarządzanie zespołami projektowymi i koordynowanie pracy specjalistów z wielu dziedzin. Architekt musi znać się nie tylko na samym budownictwie, ale też na instalacjach elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. Wszystkie rysunki wykonuje się w odpowiedniej skali. Do sporządzania projektów wykorzystuje się dedykowane oprogramowanie komputerowe. Wyliczanie sił i przeciążeń jest prostsze dzięki programom komputerowym, do których wystarczy wprowadzić dane dotyczące właściwości materiałów.

Podczas pracy nad projektem wykonawczym architekt musi współpracować z inżynierami budownictwa, konstruktorami i wykonawcami instalacji. Po zakończeniu prac projektowych jego zadaniem jest nadzór nad ich prawidłowym przebiegiem. Dotyczy to szczególnie skomplikowanych projektów, w których zastosowano innowacyjne rozwiązania budowlane oraz rzadko używane materiały.