Aranżacje w skandynawskim stylu

styl skandynawski - wnętrze
17 listopada, 2022

Aranżacje w skandynawskim stylu

Styl skandynawski od dawna jest jednym z najpopularniejszych stylów aranżacyjnych goszczących w polskich domach i mieszkaniach. Jest minimalistyczny, uniwersalny i stylowy. Idealnie się sprawdzi w dziecięcej sypialni, salonie, a nawet kuchni i łazience.

Modny i popularny – styl skandynawski we wnętrzach

styl skandynawskiNic więc dziwnego, że producenci mebli czy dodatków nadal dbają o to, by mieć ,,skandynawskie” produkty w swojej ofercie sprzedażowej. Jak wygląda ten styl? Czym się charakteryzuje? Jak stworzyć nowoczesne aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim? Na pewno ważne są kolory. Dominuje tu biel, ecru, delikatna szarość i brązy, czy stonowane odcienie żółtego. Na przełamanie można dać jakiś ciemniejszy element np. czarny, ale nie można z tym przesadzić. Również nie stosuje się wyrazistych, jaskrawych kolorów. Całość musi być stonowana, jasna, jednolita, tworzyć spójną całość. Zasady kolorystyczne tyczą się nie tylko ścian i podłóg, ale także mebli oraz dekoracji. Druga ważna rzecz to dobór materiałów. Zdecydowanie trzeba stawiać na naturalne materiały. Jeśli meble – to z drewna lub materiałów je imitujących. Jeśli tkaniny – to bawełna, len, opcjonalnie wełna, najlepiej czesankowa. Dodatki mogą mieć drobne elementy metalowe lub szklane, ale nie powinny być one dominujące.

styl skandynawski - wnętrzeZdecydowanie warto zrezygnować z plastikowych dodatków, które wyglądają tandetnie, a dodatkowo zepsują cały efekt aranżacyjny. Trzecia rzecz to wzory i faktury. Polecane są przede wszystkim produkty gładkie, o jednolitej barwie. Opcjonalnie mogą mieć delikatnie zaznaczony wzór np. paski, czy kropki. Zdecydowanie trzeba zrezygnować z pstrokatych, wzorzystych rzeczy. one bardziej pasują do stylu francuskiego, czy glamour, bardziej dekoracyjnych. A samo ustawienie mebli? Powinno być równo jak spod linijki. Przed kanapą stawia się stolik kawowy na dywaniku, po obu bokach symetrycznie fotele. Kuchnia powinna być ,,równo” zabudowana, opcjonalnie można wykonać wyspę na środku. Szafki powinny mieć gładkie fronty i proste uchwyty lub gałki, bez zdobień. Czy jednak niezbędny jest surowy minimalizm? Oczywiście, że nie! Z dodatków warto zainwestować np. w świece zapachowe w szkle, miękkie puszyste koce, czy też z gruby dywan typu shaggy, idealny do pokoju dziennego lub dziecięcego.

Podsumowując, styl skandynawski był, jest i z pewnością będzie jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych stylów wnętrzarskich nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tak urządzone pomieszczenia z pewnością będą zawsze atrakcyjne, modne i stylowe, spodobają się też każdemu.