Zalety stosowania biologicznych oczyszczalni ścieków

biologiczne oczyszczalnie ścieków
19 marca, 2019

Zalety stosowania biologicznych oczyszczalni ścieków

Dbanie o środowisko naturalne stało się ostatnio bardzo popularne właściwie w każdej branży. Wiele osób decydujących się na budowę własnego domu jednorodzinnego, staje przed wyborem: przydomowa oczyszczalnia ścieków, czy tradycyjne szambo? Decyzja nie zawsze zależy tylko od preferencji inwestora, jednak według statystyk, coraz więcej osób uwzględnia w planach zabudowy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków.

Oczyszczalnia tania w utrzymaniu

biologiczne oczyszczalnie ścieków	Skąd tak duża popularność tego typu rozwiązań? Przydomowa oczyszczalnia ścieków ze złożem biologicznym najczęściej jest wykonana ze zbiornika dwukomorowego, do którego produkcji używa się polietylenu. Jest to materiał nietoksyczny dla środowiska naturalnego. W łatwy sposób można go formować, dlatego zbiorniki powstają jako pojemniki bezszwowe – oznacza to, że nie posiadają w swojej strukturze żadnych spawów oraz szwów. Dzięki temu są one bardzo szczelne, a nieczystości nawet po długim czasie eksploatacji nie zaczną przesiąkać i zanieczyszczać środowiska naturalnego. Oczyszczaniem ścieków w tego rodzaju systemach zajmują się mikroorganizmy, które umieszcza się w złożu biologicznym. Po wstępnej sedymentacji, która odbywa się w pierwszej komorze zbiornika, ścieki pozbawione stałych cząstek trafiają do komory ze złożem. Następnie siły grawitacji powodują, że brudna woda powoli zaczyna przesiąkać przez złoże, a mikroorganizmy zjadają zanieczyszczenia. Po dłuższym czasie do gruntu trafia oczyszczona w ponad 95 procentach woda.

biologiczne oczyszczalnie ścieków	Biologiczne oczyszczalnie ścieków w wielkopolskim oraz innych regionach Polski są tak popularne, ponieważ nie wymuszają na właścicielu posesji dbania o to, aby regularnie opróżniać zbiornik i wywozić ścieki. W praktyce oznacza to również zmniejszenie kosztów utrzymania całego systemu. Jedyne, o co należy zadbać, to wymiana złoża biologicznego. Powinna ona odbywać się cyklicznie, w zależności od wielkości zbiornika i zapotrzebowania, producenci zalecają, aby odbywało się ono minimum raz w roku. Zabieg ten jest konieczny, jeżeli zależy nam na tym, aby biologiczna oczyszczalnia ścieków działała wydajnie, a do środowiska nie wyciekały ścieki. Biologicznych oczyszczalni ścieków nie można zamontować w dowolnym miejscu.

Jeżeli powierzchnia działki jest zbyt mała lub układ warstw gruntowych sugeruje, że woda nie będzie miała możliwości wsiąkać w głąb skorupy ziemskiej, zainstalowanie systemu będzie po prostu nieopłacalne. Często będą pojawiały się problemy z przepełnionym zbiornikiem, gdyż zanieczyszczona woda nie zdąży być filtrowana w odpowiednim czasie.