Zalety listew przypodłogowych z płyt MDF

listwa mdf
20 marca, 2019

Zalety listew przypodłogowych z płyt MDF

Granica pomiędzy wnętrzem zwyczajnym a eleganckim i ekskluzywnym znajduje się bardzo blisko. Niezwykle łatwo jest wprowadzić odrobinę kunsztu do wnętrza swojego domu. Wystarczy tylko w odpowiedni sposób dobrać dodatki, które będą stanowiły wykończenie wnętrza. Jednym z takich elementów, który w bardzo prosty sposób może podkreślić walory estetyczne materiałów zastosowanych do aranżacji przestrzeni są listwy przypodłogowe wykonane z bardzo trwałego materiału drewnopochodnego.

Wytrzymała oraz odporna listwa przypodłogowa

listwa mdf Produkcja standardowych listew z MDF jest dość złożonym procesem. Najogólniej mówiąc, do ich produkcji używa się odpadów powstających podczas obróbki drewna, takich jak wióry oraz pył. Trociny po rozdrobnieniu łączy się ze specjalnymi żywicami epoksydowymi i bardzo dobrze miesza, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Następnie w procesie formowania, specjalne prasy nadają mieszance kształtu, a pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia oraz temperatury całość zaczyna twardnieć i zyskiwać bardzo dobre parametry techniczne. Proces produkcji sprawia, że listwa MDF jest nie tylko odporna na wodę, ale także doskonale się prezentuje. Gładką powierzchnię elementu można pokryć farbą – najczęściej możemy kupić listwy w kolorze białym lub beżowym, jednak wielu producentów wykonuje także inne odcienie.

listwa mdfProdukowane listwy opuszczają fabrykę w odcinkach o długości 2,0 – 2,5 metra, dlatego bez problemu można przewozić je nawet w samochodzie osobowym (po złożeniu siedzeń). Montaż podłużnych elementów jest niezwykle prosty, ponieważ można je docinać przy użyciu piły ręcznej lub mechanicznej do drewna. Styki listew można rozwiązywać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wykorzystanie kątowników z materiału drewnopochodnego. Nakłada się je na końce dwóch zbiegających się w narożniku elementów. Drugim sposobem są specjalne słupki montażowe, a trzecim docięcie obu listew pod kątem 45 stopni, a następnie ich idealne dopasowanie do siebie. Najbardziej estetycznie prezentuje się połączenie „na styk” szczególnie w przypadku narożników wypukłych. Listwy wyprodukowane z MDF pozwalają także na to, by ukryć pod nimi przewody.

Maskujące panele podłużne to doskonały wybór w salonie, w którym chcemy rozstawić kino domowe lub musimy doprowadzić prąd z gniazdka do sprzętu za pomocą przedłużacza. Kabel nie będzie szpecił wystroju. Tak więc listwy dekoracyjne drewniane posiadają bardzo wiele zalet zarówno pod kątem ich parametrów technicznych, jak i praktyczności oraz wysoce estetycznego wyglądu, co znacznie wyróżnia je na tle listew wykonanych z tworzywa sztucznego.